Утринска енергетска бомба

95658_profimedia0dorucak-2-banan-jogurt-bobice_630x0

Сите знаеме колку е всушност важен првиот оброк во денот, и зошто не треба никогаш да го прескокнуваме. Денес, ви прикажуваме рецепт за појадок кој гаранира дека ќе имате убав и енергичен ден.

Состојки:

– 8 лажици грчки јогурт
– 2 лажички мед
– 4 суви сливи
– 2 суви смокви
– Малку брусница или боровинки
– 4 бразилски ореви
– Неколку домашни ореви
– 1 банана

Подготовка:

1. Помешајте го јогуртот со медот, а овошјето исечкајте го на ситни парчиња и соединете го.

2. Сомелете ги оревите, а бананата исечкајте ја на кругови.

3. Наредете ги состојките во две тегли по регослед кој вам ви се допаѓа, и уживајте!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *