kotatsu-japanese-heating-bed-table-11-1000x500

Котацу: кревет кој никогаш нема да посакате да го напуштите

Јапонците дизајнирале генијална маса која истовремено може да ви служи и како кревет. Дизајнот е познат како котацу маса-кревет. 

градина

Неверојатна градинарска бајка во Јапонија

Растението вистерија потекнува од Кина и Јапонија, но за оние кои барем еднаш виделе како изгледа градината „Kawachi Fuji“ приказната за ова растение има сосема друга смисла…

photos-fukushima-exclusion-zone-podniesinski-45

Пост-апокалиптични сцени: Фукушима денес речиси проголтана од природата

Полскиот фотограф Аркадиус Подниесински, замина на патување кон Фукушима со цел да ги документира останките од нуклеарната катастрофа која се случи во 2011 година.

everyday-street-photography-takashi-yasui-japan-1

Фотограф ja доловува неверојатната убавина на секојдневниот живот во Јапонија

Фотографот Такаши Јасуи од Кјото со својот фото-апарат ја доловува неверојатната убавина на секојдневниот живот во Јапонија. 

pejac-street-art-the-great-wave

Фото на денот: Улични бранови

[vc_row][vc_column][mk_image image_width=”800″ image_height=”600″ crop=”true” lightbox=”true” frame_style=”border_shadow” target=”_self” caption_location=”inside-image” align=”left” margin_bottom=”10″ src=”http://block.com.mk/wp-content/uploads/2015/07/pejac-street-art-the-great-wave.jpg”][vc_column_text disable_pattern=”true” align=”left” margin_bottom=”0″]Овој фантастичен графит е дело на уличниот уметник „Pejac“ од Јапонија.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

picmonkey-collage42-1000x500

Разнобојниот минимализам на јапонските банки

Во изминатите неколку години, францускиот архитект и уметница Емануел Моро ја донесе својата стручност во дизајнот на канцелариите за јапонската банка „Sugamo Shinkin“.

Beautiful-gardens-in-Japan-9

Најубавата градина во Јапонија

Музејот за уметност „Адачи“, кој се наоѓа во јужниот дел на предградието Тотори, беше пронајдено во 1980 година од страна на Адачи Зенков, кој за овој проект комбинирал две различни Continue reading

xJapans-Sex-Hotels-Cater-To-Every-Kind-Of-Weird-Fetish.jpg.pagespeed.ic.y3LKD-NXBZ

Поглед во ексцентричните јапонски секс-хотели

Скриени меѓу прометните улици на градовите во Јапонија се наоѓаат бројни љубовни хотели – удобни и често ексцентрични локации за дискретни сексуални средби.

Screen-Shot-2015-02-28-at-10.44.29-AM-660x438

Уникатен минималистички хотел во Јапонија

Уште од самиот старт бидете свесни дека станува збор за хотел кој не ги исполнува вашите стандардни очекувања на комфорт и луксуз.

Sagano.Bamboo.Forest.original.1514

Сагано – магична бамбусова шума во Јапонија

На нашата планета постојат огромен број прекрасни краеви кои изгледаат нестварно и ни го одземаат здивот, а такво место е и Сагано – познатата бамбусова шума во Јапонија.

r_d2c8657

Јапонската армија изгради џиновска снежна скулптура инспирирана од „Војна на ѕвездите“

Фановите на „Војна на ѕвездите“ беа пријатно изненадени на снежниот фестивал во Сапоро, еден од најголемите зимски настани во Јапонија.