danger-of-eating-moldy-bread_4d789c3d-9a69-4ce5-a10c-c1a843a57eeb

Дали храната што фатила мувла смее да се јаде?

На секој од нас му се случило да подзаборави храна надвор од фрижидерот и истата да фати мувла. Дали таа храна е здрава или не? Сега, научниците имаат одговор, дали Continue reading

PicMonkey Collage

Направи сам: Оригинално декорирана храна

Без разлика дали подготвувате појадок, ручек, мезе или некој брз десерт, храната изгледа двојно повкусно ако е оригинално декорирана и сервирана.

woman with cold or flu

4 видови храна кои ја влошуваат настинката

Како што постои храна која може да ви ги ублажи симптомите на настинка и грип, така има храна која може само да ви ја продолжи болеста. 

The-Best-And-Quick-Weight-Loss-tips

10 производи кои го чистат црниот дроб и го забрзуваат метаболизмот

Масната и пржена храна, нездравите пијалоци, алкохолот и лековите се главни непријатели на црниот дроб кој во нашиот организам има улога на филтер и го чисти од штетните материи.

tipcki-1000x500-1000x500

Hot Dudes and Food: Нов Инстаграм хит

На друштвените мрежи може да се најде сè и сешто, а на Инстаграм како простор за комуникација преку визуелни содржини, постојано се појавуваат нови фотографии кои брзо ја бришат популарноста Continue reading

woman-with-vegetables-537x358-1728x800_c

Орторексија: Кога здравата храна ќе се претвори во опсесија

Анорексијата и булимијата се две познати нарушувања во исхраната, додека за орторексијата не се знае речиси ништо. Оваа патологија се однесува на лицата кај кои грижата за здравата исхрана станува Continue reading

Cropped image of beautiful woman eating fresh vegetable salad

Намирници за млада и здрава кожа

Постојат милиони креми, тоници и останати козметички препарати кои даваат блескав тен, меѓутоа одредени намирници се многу важни за здрава кожа. 

naljepnice-banane

Што значат лепенките на овошјето?

Сигурно при купувањето овошје од маркетите, многупати сте забележале дека на нив се наоѓаат налепници. Но, дали воопшто знаете кое е нивното значење?

DSC0241

Намирници кои ќе ви го продолжат животниот век

На вашето тело му е потребна здрава храна и редовни активности, како физички, така и ментални, за да го остварите целосно вашиот потенцијал. Ништо не е толку важно како здравата Continue reading

кожа

Нахранете ја кожата однатре

Веќе одамна е познато дека за убава и здрава кожа не е доволно само да нанесувате креми и разни препарати, односно дека ни најскапата козметика нема да ви помогне ако Continue reading

brain-food

Видови храна кои ја подобруваат работата на мозокот

Како и сите органи, така и мозокот постојано има потреба од храна. Но, не сите видови храна се подеднакво добри за најважниот орган.