104657_profimediaomlet_630x0

Тајната на совршениот француски омлет

Францускиот готвач, Жак Пепин, ја открива тајната на совршениот омлет Нема да ви биде тешко да направите токму ваков. Но неопходно е да ги следите упатствата. Секако, потребно е и Continue reading

5eb0ce31d61d8361f4a095c9e3b703c0

Клафути – француско задоволство во вашата кујна

Што е фантастичното во десертот како Клафути? Сите состојки се подготвуваат во еден сад, брзо се пече и толку е разновиден што можете да го приготвите со било кое овошје Continue reading

belle-et-sebastien

„Убавицата и Себастијен“ во Кинотека на Македонија

Во четврток (26 февруари), со почеток во 20 часот, во Кинотеката на Македонија, ќе се одржи проекцијата на филмот „Убавицата и Себастијен“ од 2013 година, на режисерот Никола Вание.