enhanced-8657-1423589107-12

По 40 години се менува системот за гласањето на „Евровизија“

Организаторите на натпреварот за „Песна на Евровизија“ или популарно Евросонг, соопштија дека се менува начинот на соопштување на резултатите од гласањето, а се со цел да се воведе поголема неизвесност Continue reading

burning-man-festival-adults-babies-love-aleksandr-milov-ukraine-3

Моќна скулптура која го прикажува заробеното дете во нас

Оваа година беа прикажани илјадници прекрасни скулптури на фестивалот „Burning Man“ во Невада, но, една особено ги освои срцата на луѓето, а беше едноставно насловена „Љубов“.

Jos-od-1936GLGL-1000x500

Најголемата парада на цвеќето во светот инспирирана од Ван Гог

Годинашниот „Bloemencorso Zundert“ или Фестивал на цвеќето во Зундерт е позната манифестација која се одржува секој септември во родниот град на познатиот сликар Винсент Ван Гог.

bali-dancer-hindu_91463_990x742

Фото на денот: Фестивалска ноќ во Убид, Бали

[vc_row][vc_column][mk_image image_width=”800″ image_height=”600″ crop=”true” lightbox=”true” frame_style=”border_shadow” target=”_self” caption_location=”inside-image” align=”left” margin_bottom=”10″ src=”http://block.com.mk/wp-content/uploads/2015/08/bali-dancer-hindu_91463_990x742.jpg”][vc_column_text disable_pattern=”true” align=”left” margin_bottom=”0″][/vc_column][/vc_row]

20090714_Mavrovo_panoramic_summer

Овој викенд Маврово ве кани на бесплатна рекреација и забава

Во петок, сабота и недела (07; 08; и 09. август ) во Маврово ќе се оддржи 3-от Еко Грин Маврово Викенд (Eco Green Mavrovo Weekend).

PicMonkey Collage

5 забелешки за уште подобар Д Фестивал наредната година

Овој екстремно топол викенд беше проследен со еднакво жешки настани, од кои Д Фестивал во Дојран беше нашиот фаворит.

unnamed

10 дена убав филм на ИФФК „Браќа Манаки“

ИФФК „Браќа Манаки“ и официјалниот партнер – Вип оператор денес објавија дека годинава Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ќе се одржиод 18 до 27 септември.

Celebrities-Coachella-2015-Pictures-1000x500

Коачела 2015: Познатите на музичкиот фестивал

Големите музички фестивали обично покрај љубителите на музиката привлекуваат и многу луѓе од светот на модата кои со особено внимание ги следат стиловите на изведувачите, но и на оние кои доаѓаат Continue reading

harbin-ice-festiva_2781691k

13 фотографии од прекрасните скулптури на фестивалот на снегот и мразот во Кина

Секоја година, во северниот град Харбин, Кина, се собираат толпи луѓе за да ги видат прекрасните снежни скулптури на меѓународниот фестивал на снегот и мразот.