PicMonkey Collage

Неверојатна улична уметност во напуштена црква во Мароко

Уличниот уметник Окуда Сан Мигел неодамна го посети Мароко, каде беше поканет со цел да го смени изгледот на една стара црква како дел од настанот наречен Уличен уметнички караван.

PicMonkey Collage

Како карактерите од „Принцот од Бел Ер“ би изгледале во денешницата?

Уметникот Леланд Фостер е очиглегно огромен фан на култната серија „Принцот од Бел Ер“.

PicMonkey Collage

„Американска убавина“ на која не сме навикнати

Фотографот од Сан Франциско, Кери Фрут, одлучи со неговата последна серија фотографии да ги промени стереотипите поврзани со поимот „Американска убавина“.

PvfrFVZ

22 познати дела на Бенкси кои мора да ги погледнете

Култен херој, еден од најславните уметници на својата генерација, некои ги сметаат неговите дела за вандализам, а други пак за генијални  – добредојдовте во светот на Бенкси.

xj4OtL0

Мурали кои ќе ве одведат во друга димензија

Креативниот германски уличен уметник, познат под псевдонимот „1010“, е креаторот на овие неверојатни мурали кои изгледаат како футуристички порти кои водат кон некоја друга димензија.

VanGoghSelfPortrait1889-90OrsayAA web

10 интересни факти за животот на Винсент ван Гог

Винсент ван Гог е еден од најпознатите уметници во историјата, оставајќи зад себе бројни слики кои денес се сметаат за прекрасни ремек-дела.