Screenshot_7

Македонија низ призмата на полски туристи

Матеуш Кановник е 20-годишен студент по кинематографија од Варшава, Полска. Заедно со неговите пријатели, тој изминатата година ја посетил Македонија.

Elijah Wood + Heloise & The Savoir Faire-Amoeba Music, Los Angeles, CA July 10, 201313

Елајџа Вуд доаѓа во Скопје како диџеј

Американскиот актер Елајџа Вуд познат по улогата на Фродо Багинс од трилогијата „Господар на прстените“ на оскаровецот Питер Џексон, на 4 јуни ќе дојде во Скопје, но не во улога на Continue reading

Screenshot_5

Од денеска и Македонија на Google Street View

Почнувајќи од денеска можете виртуелно да го истражувате центарот на Скопје, да шетате низ Битола или да му се восхитувате на Охрид – градот на бисерите со лансирањето на новата Continue reading

-Upload--Vesti-skopjeid.com-bob-marley_13_2013424132418

Места на кои некогаш се собираа младите во Скопје

Секое време си носи свои обележја и свој дух. Секоја нова генерација има свои навики, а оние кои ви ги прикажуваме денес се однесуваат на катчињата за дружење на младите Continue reading

p0306tf7

Дали најновата изложба на скулптури на Бенкси го опфаќа и Скопје?

Вчера во Англија беше отворена необична изложба на скулптури, која беше тајно израдена од светски познатиот уличен уметник Бенкси.

The-Old-Stone-Bridge-Skopje_art (1)

Фото на денот: Магла над Камени Мост

[vc_row][vc_column][mk_image image_width=”800″ image_height=”600″ crop=”true” lightbox=”true” frame_style=”border_shadow” target=”_self” caption_location=”inside-image” align=”left” margin_bottom=”10″ src=”http://block.com.mk/wp-content/uploads/2015/08/The-Old-Stone-Bridge-Skopje_art-1.jpg”][vc_column_text disable_pattern=”true” align=”left” margin_bottom=”0″][/vc_column][/vc_row]

PicMonkey Collage

Легенди за настанувањето на имињата на македонските градови

Секој град има своја душа, единствена. Секое место за себе е сопствен свет, кој крие многу приказни кои се случиле низ годините, многу луѓе кое газеле по него, многу тајни Continue reading

CyLI8b3

Според „Инсајдер манки“ ова се седумте најдобри места за посета во Македонија

„Со Македонија владееле Римјаните, Грците, Византијците и Османлиите, според тоа треба да очекувате многу различна култура. Земјата ја доби независноста во 1991 по мирен пат.

PicMonkey Collagew

Ново урбано место во центарот на градот – „Радост“

На улицата на јапонските цреши се отвори ново место во кое ќе можат да уживаат скопските „кафеџии“ и „сладоледџии“.

PicMonkey Collage

8 места во Скопје каде можете да се рекреирате

Викендот е идеално време за одмор и забава, па наместо да го поминете денешниот ден седејќи на кафе со пријателите, искористете го убавото време за заедничка прошетка во природа, заедно Continue reading

img8444u

Писмо од читателка: Мрза на шалтерите на Автобуска станица – Скопје

„Се уште под имресии, решив да го пренесам моето негативно искуство со персоналот вработен во Автобуска станица Скопје.