flbq2cz-1000x500

Day to Night: 24 часа во една фотографија

„Day to Night“ е серија фотографии на Стивен Вилкс, која се состои од повеќе фотографии што се компресирани во една сцена која ги прикажува сите периоди од денот.

dead-friends

Доколку „Пријатели“ беше хорор серија

Многумина ќе се согласат дека култната серија „Пријатели“ е едно од најдуховитите филмски остварувања кои некогаш биле направени.

instagram-lie-photos-crop-slowlife-chompoo-baritone-9

Вистината зад Инстаграм фотографиите

Секој ден илјадници луѓе на своите Инстаграм профили поставуваат фотографии, кои реално ниту најмалку не го отсликуваат нивното секојдневие или моментална ситуација.

PicMonkey Collage

„Американска убавина“ на која не сме навикнати

Фотографот од Сан Франциско, Кери Фрут, одлучи со неговата последна серија фотографии да ги промени стереотипите поврзани со поимот „Американска убавина“.

Unusual--Strange-Photographs-Of-Leonardo-DiCaprio-From-1995

Необични и бизарни фотографии од Леонардо ди Каприо од 1995 година

Леонардо ди Каприо е еден од најпрепознатливите и високо почитувани актери во Холивуд и за него навистина не е  потребен вовед. 

mauve15

Како би изгледал потенцијалниот туризам на Марс

Постојано прашувајќи се како би било да откриеме сосема нов и различен свет, парискиот фотограф Џулиен Мов создаде интересна серија фотографии „Greetings from Mars“

game of thrones

Детален графикон на 456-те починати карактери од „Game of Thrones“

Нед Старк, Џофри Баратеон, Оберин Мартел… Листата на мртвите карактери од „Game of Thrones“ и понатаму постојано се зголемува.

maxresdefault

„The Walking Dead“ раскажанa како 8-битна видео игра

Екипата на CineFix објави новo издание од „8-bit Cinema“, во кое се прераскажани првите две сезони на телевизиската серија на „The Walking Dead“ како 8-битна анимирана видео игра.

paris-gif-1-metro

Поинаков поглед на Париз

Овие интересни анимации подолу се дело на дизајнерот „Yoyo the Ricecorpse“ а претставуваат преработка на фотографии направени во еден реален град – Париз.