enhanced-30043-1453370630-4

Вака изгледа хотелот кој беше прогласен за најдобар во светот

Кога размислувате за тоа како би можел да изгледа најубавиот хотел во светот, сигурно мислите на раскошна градба на некој тропски остров.

11467

Села кои ќе ве поттикнат да заборавите на градскиот живот

Ви претставуваме избор од 20 фотографии, на кои се запечатени села од различни места на планетата. Гледајќи ги, сфаќате зошто поетите секогаш ги инспирира селскиот крај – таму полесно се Continue reading

we-visited-over-50-countries-with-our-van-spending-only-8-a-day-7__880

Со старо комбе и минимални трошоци на авантура низ светот

Алекс и Карол се заљубена двојка од Полска, која изминатите шест години ги минува констанстно патувајќи низ светот, за како што велат тие, не повеќе од 8 долари на ден.

syria12

Зошто Сиријците бегаат од својата татковина?

Масовната имигрантска криза успеа да ја погоди цела Европа, а Македонија беше една од првите земји чии жители имаа прилика да посведочат за напливот на бегалци.

MTMzNzY5MjgzMjE2OTE4NTM4

Топ пет луксузни хотели во кои е снимен Џејмс Бонд

Франшизата за Џејмс Бонд според голем број филмофили се смета како една од најдобрите филмски остварувања во историјата на кинематографијата.

Top-Ancient-Towns-Phoenix-Photo-by-Edwin-Leung-740x492

Топ 10 најубави и помалку познати историски градови

Се чини дека помалите и помалку познати градови и села понекогаш можат повеќе да ве исполнат отколку патување во некоја позната метропола.

City-Of-Calgary

Кои се 10-те најчисти градови во светот?

Истражувањето кое го спроведе консултантската компанија Меркер Глобал, покажа дека најчист град на планетата е канадскиот град Калагари.

Happy tourist sightseeing city with map

Градови во кои ќе се чувствувате како дома

Познатиот магаин „Conde Nast Traveler“ спроведе анкета меѓу своите читатели за тоа кои градови кои ги посетиле до сега им оставиле „најпријателски“ впечаток.

AD-Worlds-Scariest-Waterslides-1

22 најкул водени тобогани ширум светот

Во текот на летните одмори, без разлика на тоа каде сте заминале, некаде во вашата близина се наоѓа тобоган кој ве повикува да се спуштите по него.