Handmade-DIY-Lamp-Projects-homesthetics

30 креативни домашни лампи кои можете да ги направите и самите

Замислете колку потопло ќе изгледаше вашиот дом доколку поголемиот дел од предметите кои ги чувате во него беа рачно изработени.

street-murals-appear-rain-south-korea-10

Колоритни цртежи на улиците само кога врне дожд

Група дизајнери од Јужна Кореја најдоа идеален начин да ги разведрат тмурните денови кога едноставно не престанува да врне дожд.

pom-pom-dress

Направете си сами точкасто фустанче

Доколку ние се прашуваме, точките се секогаш во мода! Токму затоа, во денешниот „направи сам/а“ текст ви прикажуваме како да ги претворите здодевните еднобојни фустани во уникатно шарено парче облека.

Screenshot_5

Кога машките гаќи ќе добијат женска намена

Очајни времиња бараат и очајни решенија, а токму такво е и она кое ви го прикажуваме во денешниот направи сам проект.

AD-Live-On-The-Edge-With-OPAs-Casa-Brutale-1-1024x749

Би можеле ли да живеете во ваква куќа?

Лоцирана на самиот раб на високите карпи над Егејското Море, оваа неверојатна куќа која претставува проект на OPA (Open Platform for Architecture), нуди неверојатно искуство.

maxresdefault (1)

Претворете ја кутијата за млеко во футрола за мобилен телефон

Овој интересен направи сам проект е навистина едноставен, и се на се ќе ви одземе најмногу еден час.

517648805_640

Проектот „Pegasus“ – приказна за вербата во животот

Приказната гласи вака: извесен Дејв Меинерт, режисер од Јужноафриканската Република, ја пронашол малата Пегасус во дворот на еден неодговорен сопственик кога таа имала само еден месец.

maxresdefault

Направи сам: Светилка-облак во вашиот дом

За сите љубители на „направи сам“ проектите, денеска ви прикажуваме еден навистина кул изум, кој со малку напор и труд можете да го направите и самите.

Untitled-1

Сте го виделе ли овој накит креиран од архитектите во 1980-та?

Се започнало во 1980-та година, кога италијанскиот дизајнер Клето Мунари ги соединил тогаш најпознатите светски архитекти во една заедничка мисија.