PicMonkey Collage

Магичната природа на Енди Голдсворти

Енди Голдсворти е британски скулптор, кој креира привремени инсталации најчесто на дрвја или камења, како и се останато кое може да се нарече дел од природата.

vestrahorn-Photo-by-Skarphedinn-Thrainsson

Плажата Вестахорн во Исланд, една од најневеројатните во светот

Вестахорн, Стокснес, Исланд – една од првите населби пронајдени во оваа област.

PicMonkey Collage

30 француски селца кои изгледаат како од бајките

Повеќето луѓе кога ќе слушнат за Франција, веднаш помислуваат на убавините кои ги нуди Париз. Меѓутоа, малку подалеку од оваа стара метропола, се наоѓаат идилични селца кои нудат поинаков вид Continue reading

ION-Bike_TeeLS-Helium_Bikeshort-Avic_RobJ_bySebastianDoerk-750x400

Велосипеди и дива природа: Убавините на Бали

Магичниот остров Бали, секојдневно мами илјадници туристи багодарение на необичната природа и егзотичните пејзажи.

fairy-tale-viking-architecture-norway-3__880

Норвешка архитектура која се „претопува“ во природата

Помислете на Норвешка, и веднаш на ум ви доаѓаат магичните фјордови, водопади, светли жители и викинзи – но не и спектакуларната архитектура.

PicMonkey Collage

8 места во Скопје каде можете да се рекреирате

Викендот е идеално време за одмор и забава, па наместо да го поминете денешниот ден седејќи на кафе со пријателите, искористете го убавото време за заедничка прошетка во природа, заедно Continue reading

10809751_1587084584901007_793244547_n

Фото на денот: Ноќ во дивината

Матерхорн — врв на Пенинските Алпи. Лежи на границата помеѓу Швајцарија и Италија. Висок е 4.478 метри и е еден од највисоките врвови на Алпите.  Continue reading

PicMonkey Collage

10-те најубави села во Македонија

Тежнеејќи да ги посетиме земјите во кои не сме биле до сега, забораваме на убавините кои можат да се пронајдат толку блиску до нас.

GaetanoPesce-0-640x391

Планини и водопади на вашите фотелји

Дизајнерот и архитект Гаетано Песче е авторот на оваа необична серија фотелји инспирирана од природата и едноставно насловена „Montanara“.

fashion-nature-liliya-hudyakova-10__700

Кога ќе се помеша модата со природата

Светот на модата не ретко е инспириран од природата која секојдневно не опкружува, а руската уметница Лилија Хадикова има одлично око за да ги улови ваквите примероци.