556958815_1280x720

Виртуелно патување: запознајте го Париз за само две минути

Ако сонувате патување во Париз, но не сте во можност да одите таму, ова видео е она што ви треба. Режисерот Тјлер Фербанк минатата година го посетил Градот на светлината Continue reading

Sarah-Marquis-3

Од Сибир до Австралија: Пеш поминала два континента

Што може една жена да ја натера да пешачи илјада денови? Сара Маркиз помина повеќе од два континента, шест земји и за тоа време смени осум пара чизми.

90-year-old-woman-road-trip-cancer-treatment-driving-miss-norma-6

90-годишна старица со рак се одлучи за патување наместо за хемотерапија

Звучи навистина неверојатно но, откако 90-годишната Норма беше дијагностицирана со рак, наместо да се лекува, одлучи да си приреди патување за кое отсекогаш сонувала.

324205-R3L8T8D-800-1

Овој човек не оди никаде без своето куче

Кога и да оди некаде на одмор, Кели Лунд го зема неговото куче со себе. Хаската која се вика Локи, има прошетано на многу поегзотични локации од повеќето луѓе.

PicMonk-1000x500

Двегодишно патување забележано на цртежи

Некои од своите патувања носи спомени, некои сувенир или разгледници, а некои луѓе, како Миси Данавеј носат многу тетратки и блокови исполнети со цртежи од сè што виделе и доживеале.

we-visited-over-50-countries-with-our-van-spending-only-8-a-day-7__880

Со старо комбе и минимални трошоци на авантура низ светот

Алекс и Карол се заљубена двојка од Полска, која изминатите шест години ги минува констанстно патувајќи низ светот, за како што велат тие, не повеќе од 8 долари на ден.

MTM1ODM2MDkzNjg4ODUxMDc1

Уште еден Инстаграм профил кој ќе ве направи љубоморни

Авантуристот и истражувач Џек Морис може да ве научи доста работи за тоа каде и како можете да го минете годишниот одмор. 

benjaminheath-places-wcth041

14 неверојатни фотографии кои ќе ви ја разгорат желбата за патување

Фотографот Бенјамин Хит се занимава со фотографирање на местата кои ги посетува, а кои со сигурност ќе ви ја разгорат желбата за патување.

21wild-600

Филмови кои ќе ви ја разгорат желбата за патување

YouTube каналот „Matador Network“ објави видео во кое се измешани 10 филмови кои ќе ви ја поттикнат желбата за патување.

Screenshot_5

Од денеска и Македонија на Google Street View

Почнувајќи од денеска можете виртуелно да го истражувате центарот на Скопје, да шетате низ Битола или да му се восхитувате на Охрид – градот на бисерите со лансирањето на новата Continue reading

PicMonkey Collage

30 француски селца кои изгледаат како од бајките

Повеќето луѓе кога ќе слушнат за Франција, веднаш помислуваат на убавините кои ги нуди Париз. Меѓутоа, малку подалеку од оваа стара метропола, се наоѓаат идилични селца кои нудат поинаков вид Continue reading

maxresdefault (1)

Старо комбе и величенствена авантура околу Алјаска

Во јануари 2015 година, група пријатели одлучи да се препушти на необична авантура – пат околу Алјаска со стар, жолт автобус.