556958815_1280x720

Виртуелно патување: запознајте го Париз за само две минути

Ако сонувате патување во Париз, но не сте во можност да одите таму, ова видео е она што ви треба. Режисерот Тјлер Фербанк минатата година го посетил Градот на светлината Continue reading

Eagles-of-Death-Metal

„Еаgles of Death Metal“ зборуваат за терористичкиот напад во Париз

За време на концертот на „Eagles of Death Metal“ на 13 ноември во концертната сала Батаклан во Париз, вооружени лица влегоа во објектот и отворија оган врз толпата

lost-wallet1

Изгубен паричник во Париз вратен по пошта до Прага

Чешкиот фотограф и организатор на модни ревии Јакуб Феранец, кој во Париз, во воз го изгубил паричникот се изненадил кога по неколку часа добил СМС порака од Французин кој го Continue reading

151015152538-06-airbnb-catacombs-super-169-1000x500

Париските катакомби – најморничавото сместување во светот

Замислете романтична ноќ во голем брачен кревет со бела постелнина од најфин материјал, кралски супер удобни перници, опкружени со свеќи…и човечки скелети!

Paris-Underground-03

Базени, клубови и ресторани во нефункционалните метро станици на Париз?

Француските студија „Oxo Architectes“ и „Laisné Associés“ ги соединија своите сили со цел да создадат комплетни трансформации на нефункционалните и зборавени метро станици во Париз.

julien-nonnon-urban-safari-hipster-animals-paris-designboom-100GLGL-1000x500

Диви животни низ улиците на Париз

Од почетокот на септември сите жители на Париз, откако ќе се стемни може да уживаат во необични глетки низ улиците на својот град, а кога велиме необични навистина и го Continue reading

cover-3-1000x500

Прекрасните подови во Париз – нов начин да го искусите градот на светлината

Велат дека кога шетаме низ улиците на Париз не треба да заборавиме да гледаме горе за да ја впиеме целата убавина на архитектонските ремек-дела.

ShakespeareCoParis

Shakespeare and Company – прекрасната книжарница лоцирана во срцето на Париз

Shakespeare and Company, прекрасна книжарница сместена во самото срце на Париз, прогласена за една од 10 те најубави книжарници во светот.

PicMonkey Collage

Момчето кое само сакаше слика со Ајфеловата кула

Сигурно повеќемината сте ги виделе оние клише пози пред Ајфеловата кула, кои секој турист кој го посетил Париз најверојатно ги има.

20d68c77a63c018bc59df097b24f59ad_large

Внимавајте на овие измамнички кои ги демнат туристите во Париз

Доколку некогаш сте имале прилика да го посетите прекрасниот Париз, тогаш сигурно сте поминале во близина на Ајфеловата Кула.