31AA915E00000578-3468716-image-a-47_1456712577848

Ова се годинашните победници на Оскарите

Филмот „Под лупа“ (Spotlight), кој ја раскажува приазната за тоа како група новинари помогнаа во разоткривањето на педофилијата во рамки на Католичката црква, е најдобар филм според оценките на Американската Continue reading

PicMo999-1000x500

И Вини Пу има оскаровски амбиции

Оние кои страсно ги следат Оскарите, а особено оние кои жестоко навиваат за Леонардо ДиКаприо знаат дека животот нема да тече нормално се додека не се доделат статуетките.

cannesoscar-0-640x446

Кан VS Оскари: компарација преку креативни постери

Инспирирани од книгата наречена Париз vs Њујорк, тимот на магазинот „Stylight“ креираше креативна серија илустрации кои ја споредуваат оскаровската магија со гламурот на Канскиот филмски фестивал.

celebrity-portrait-photography-oscar-after-party-vanity-fair-mark-seliger-2

Потрети на познатите од забавата на „Vanity Fair“

После завршетокот на 87-то издание на Оскарите, познатите ѕвезди традиционално ја продолжија забавата на настанот кој секоја година го организира магазинот !Vanity Fair“.

10834839

Човек-птица триумфираше на 87-то издание на Оскарите

Филмот „Човек птица“ („Birdman“) на режисерот Алехандро Ињарта е големиот победник на 87-та церемонија на доделување на наградите на Американската филмска акадмија, освојувајќи ги оскарите за најдобро филмско оставрување, за Continue reading

naslovna4-1000x500

10 најубави фустани на добитничките на Оскар

Колку што се зборуваше за нивните фантастични актерски изведби, толку внимание привлекоа и фустаните кои ги носеа во моментот кога ги освоија најпрестижните награди од светот на филмот.

????????????????

Вака изгледало првото доделување на Оскарите

Кратко и скромно, првото доделување на Оскарите e единствената церемонија во историјата на Американската филмска академија која не се пренесувала во живо.

2015kidsreenactoscars-2

Оскаровските филмови на детски начин

Во пресрет на годинашните доделувања на Оскарите, екипата на CineFix создаде необична компилација од сцените номинирани за најдобро филмско остварување.