132978148-540x320

Необична ловечка колиба во Норвешка

Во планините на западна Норвешка е изградена необична ловечка колиба, дело на дизјанерското студио „Сноухет“, која совршено се вклопува во нејзиното опкружвање и воопшто не го нарушува природниот изглед на Continue reading

saunanorway-1-900x598

Најголемата сауна во светот изгледа вака

Ви ја прикажуваме најголемата јавна сауна во светот. Лоцирана на мало островче во арктичкиот круг, сауната Агора има капацитет да угости и до 100 посетители одеднаш.

fairy-tale-viking-architecture-norway-3__880

Норвешка архитектура која се „претопува“ во природата

Помислете на Норвешка, и веднаш на ум ви доаѓаат магичните фјордови, водопади, светли жители и викинзи – но не и спектакуларната архитектура.

surfnorway1-640x384

Сурферска сезона во норвешкото студенило

Норвешкиот директор на фотографија, Макс Ларисон, ги следеше овие двајца страстни сурфери, Тимоти Лејт и Алесандро Пиу, за време на сезоната во северна Норвешка.