music_other_113-1000x500

Музиката како лек – 10 проблеми кои може да се излечат со музика

Музика е нешто прекрасно. Таа во нас  буди желба да танцуваме, но исто така ни овозможува барем за кратко да избегаме oд реалниот свет. Но музиката не е само тоа.

ipod_beach_by_wolfkiing-d4anwpc

Диџеј Личен ве води низ летните авантури! Едночасовен микс во сите бои!

Сонце, вода, ладен пијалок, бранови и добро друштво. Единственото нешто што ви недостига се игриви ноти за максимално уживање.

photo 1

„Cloud Town“ – уникатен звук на домашната музичка сцена

Во последно време се поретко гледаме свежи бендови кои можат да се пофалат со посветеност, инвентивност и креативност.

IRaME1e (1)

Неверојатен спој на музиката и науката

Електронскиот музичар Најџел Стенфорд бил инспириран од киматиката (проучување на видливите вибрации на звукот) па решил да употреби вистински експерименти во неговиот музички спот за песната „Cymatic“.

eb6434eeb9bab74b824be579db6fb65a

15 забавни работи кои можете да ги направите викендов

Викендот е одлично време за да си посветите време на себе, на вашите најблиски, и работите за кои најмногу се грижите.

f35baa2d6551ab339c1ae95b712c2a59

Инструмент кој го претвора „тверкањето“ во музика

Љубителките на „тверкањето“ конечно можат својот талент да го воздигнат на едно сосема ново и повисоко ниво.

4-pics-1-song-12113

Дознајте која песна била хит на денот на вашето раѓање

Можеби никогаш не ви паднало на памет, но постои веб-страница која може да ви каже која песна била број 1 хит на музичките топ листи на денот на вашето раѓање. 

10957613_10205776477200649_1465876840_n

Brass Brothers – свежина во македонскиот музички простор

„BRASS BROTHERS” е лимено-дувачки состав, но и идеја која постои со цел да ја забавува пошироката јавност и да ја запознае со разни стилови на музика.