13-visual-of-park

Архитектонска револуција: Во Амстердам стигнува првиот 3D печатен мост

Освен волшебната архитектура, либералните закони, лалиња и фактот дека основно средство за превоз е велосипедот, Амстердам ќе биде познат по уште една атракција.

Carrick-a-Rede-Photo-by-Tomas-Kotasek

Прекрасен мост со јажиња во Северна Ирска

Карик а Реде а познат мост со јажиња во Антрим, Северна Ирска. Благодарение на својата уникатност и прекрасните околни пејзажи, мостот е една од најголемите туристички атракции во овој регион.

0197b242cc35d89e408a71ad8ce5d472

Стаклениот мост во Кина се распука под стапалата на посетителите на висина од 1080 метри

Стаклената патека која се наоѓа на 1080 метри височина и овозможува панорамска прошетка низ планината Хунтаи, во понеделникот се скрши под стапалата на посетителите.

1d7060769420318e6e1ca771618a853f

Фото на денот: Голден Гејт од поинаква перспектива

[vc_row][vc_column][mk_image image_width=”800″ image_height=”600″ crop=”true” lightbox=”true” frame_style=”border_shadow” target=”_self” caption_location=”inside-image” align=”left” margin_bottom=”10″ src=”http://block.com.mk/wp-content/uploads/2015/07/1d7060769420318e6e1ca771618a853f.jpg”][vc_column_text disable_pattern=”true” align=”left” margin_bottom=”0″][/vc_column][/vc_row]

amazing-huangshan-mountain-14

Хуангшуан и Мостот на бесмртните: Дестинација привлечна за најхрабрите

Хуангшан, или во превод „жолта планина“, е планински регион во источниот дел на Кина, и воедно еднo од најиконските места во земјата, па и пошироко.

b21ef06a4b2c7fc95779628db4b9aaf0

Фото на денот: 15 секунди на Биксби

Мостот Биксби, кој се наоѓа во близина на Калифорнија, е едно од најживописните места за фотографирање во светот. Изграден од страна на инжинерскиот генијалец Биксби Крик, во 1931 година, ова здание претставува еден од највисоките мостови во светот. Фотографијата насловена „15 секунди на Биксби“ е дело на Алард Шегер. Continue reading

800px-Мостот_Еленски_скок

Фото на денот Мостот „Елен скок“, мелем за очи и душа

Ако од месноста Бошков Мост (Сечен Камен), се сврти лево, набргу, само по пет-шестотини метри ќе ве пречека едно пријатно изненадување за очите.  Continue reading

616d2a13-8481-4204-ba71-afe84ba90155

Најопасната рута во Шпанија реотворена после 15 години

Некогаш најопасната планинска рута „El Caminito del Rey“, неодамна беше реотворена за посетителите, после 15-годишна пауза.