Brugge

10 места заради кои вреди да се посети Бенелукс

Овие три соседни земји со децении наназад претставуваат успешна политичка и економска унија. Иако сите се културно различни, сепак, државите на Бенелукс се подеднакво прекрасни и вредни за посета.

7231_270115005637894_990x661

Спектакуларни дестинации за одмор од соништата

Топлото лето е многу далеку, но малку сонување на јаве не е на одмет. Нема ништо лошо во тоа од сега да почнете да фантазирате за некоја егзотична дестинација во Continue reading

PicMonkey Collage

22 места кои прават Кина да изгледа како да е од друга планета

Кина е една од најстарите држави во светот, богата со историја, култура и прекрасни природни богатства.

-Upload--Vesti-skopjeid.com-bob-marley_13_2013424132418

Места на кои некогаш се собираа младите во Скопје

Секое време си носи свои обележја и свој дух. Секоја нова генерација има свои навики, а оние кои ви ги прикажуваме денес се однесуваат на катчињата за дружење на младите Continue reading

PicMonkey Collage

Легенди за настанувањето на имињата на македонските градови

Секој град има своја душа, единствена. Секое место за себе е сопствен свет, кој крие многу приказни кои се случиле низ годините, многу луѓе кое газеле по него, многу тајни Continue reading

PicMonkey Collage

8 места во Скопје каде можете да се рекреирате

Викендот е идеално време за одмор и забава, па наместо да го поминете денешниот ден седејќи на кафе со пријателите, искористете го убавото време за заедничка прошетка во природа, заедно Continue reading

picerii-vo-skopje

10 места во Скопје каде може да се најде највкусна пица

Пица, можеби најомилениот и глобално најпроширениот рецепт во светот, е подеднакво популарен и во нашите краишта.

super-hydrophobic-wall-coating-public-urination-st-pauli-hamburg-1

„Не мочајте, ќе ви вратиме!“

Жителите на Ст. Паули, најфрекфентниот дел на германскиот град Хамбург, секојдневно мака мачат со големиот број на пијани туристи и луѓе кои излегле да се забавуваат.

slide1

Топ 10 најпрепознатливи обележја низ светот

Живееме во чудесна планета, преполна со најразлични природни и архитектонски убавини, кои сведочат за тоа колку е најразновиден светот во кој живееме.

10991381_658772630944662_2318224193533770240_n

Во вистински момент: Молња во најпознатите знаменитости

Доколку некогаш сте успеале да уловите молскавица на фотографија, тогаш сигурно знаете колку е добро чувството од добиениот резултат.