Screenshot_7

Македонија низ призмата на полски туристи

Матеуш Кановник е 20-годишен студент по кинематографија од Варшава, Полска. Заедно со неговите пријатели, тој изминатата година ја посетил Македонија.

132467083

Полска 2016: Македонија против домаќинот во второто коло

Македонската ракометна репрезентација, в недела, во второто коло на Европското првенство ќе игра против домаќинот Полска.

PicMonkey Collage

10 села во Македонија кои го одземаат здивот (Втор дел)

Македонија ги поседува сите услови за успешен селски туризам. Ви ветивме продолжение на статијата „10-те најубави села во Македонија“, а сега и го исполнуваме.

PicMonkey Collage

Легенди за настанувањето на имињата на македонските градови

Секој град има своја душа, единствена. Секое место за себе е сопствен свет, кој крие многу приказни кои се случиле низ годините, многу луѓе кое газеле по него, многу тајни Continue reading

CyLI8b3

Според „Инсајдер манки“ ова се седумте најдобри места за посета во Македонија

„Со Македонија владееле Римјаните, Грците, Византијците и Османлиите, според тоа треба да очекувате многу различна култура. Земјата ја доби независноста во 1991 по мирен пат.

PicMonkey Collage

10-те најубави села во Македонија

Тежнеејќи да ги посетиме земјите во кои не сме биле до сега, забораваме на убавините кои можат да се пронајдат толку блиску до нас.

Untitled

10-те песни што не требаше да и се случат на Македонија

Македонија е мала земја, која во себе крие огромен број на талентирани музичари. И покрај тоа што некогаш средствата претставуваат проблем, сепак, најупорните секогаш наоѓаат начини да излезат на крај.

PicMonkey Collage

10 најлегендарни изјави и интервјуа на познатите од Македонија

Македонската естрада можеби не е претерано активна и многубројна, меѓутоа, домашната публика памети неколку легендарни интервјуа на познатите чии изјави вреди да бидат запишани во иторијата.

ff_966

Слободата на говор и „независните“ медиуми во Македонија

Не е воопшто чудно што македонскиот народ после немилите настани од изминатите два дена се уште е обиколен со прашалници. Илјадници телевизии, портали и весници, а ниту еден – медиум.

passport-index-displays-and-ranks-passports-from-around-the-world-1

Колку е „моќен“ пасошот на Македонија?

„Passport Index“ е интересна страница која покажува детални информации за пасошите ширум светот, каде можете да научите нешто повеќе за нивниот изглед, боја и „моќност“.

10985194_10152826301188651_1216984895676438628_n

Фото на денот: Убавините на Македонија

Ова е патот кој води од Јанче кон Галичник. На фотографиите совршено се уловени убавините на западна Македонија. Рај за очи и мелем за душа. Автор на фотографијата – непознат. Continue reading

the-disposable-income-of-people-in-every-country-of-the-world-in-one-fantastic-infographic-1000x500-1000x500

Колкави се платите ширум светот?

Ако планирате да ја напуштите татковината засекогаш или привремено, сигурно ќе ве интересира каква е економската состојба во земјата за која сте се одлучиле.

10306731_10204288516801429_2746250485341941168_n

Интервју со Кирче Ристевски: Оној кој е доволно мотивиран, се согласува на сите предизвици

Младиот Битолчанец Кирче Ристевски, е продукт на школата на фудбалскиот клуб „Пелистер“, и  од најрана возраст е во постојан стремеж кон нови успеси и предизвици.