cookie-decorating-art-mezesmanna-10

Унгарска слаткарка ги претвора колачињата во уметност

Доколку во скоро време планирате да ја посетите Унгарија, тогаш задолжително имајте на ум да ја посетите и Мезесмана, продавницата за декоративни слатки во која ќе ги пронајдете најневеројатните колачиња Continue reading

neapolitan-fudge-3

Кремасти и лесни трибојни колачиња

Доколку сте во потрага по колачиња кои не само што ќе ви ја задоволат потребата за благо, туку и ќе ви ја разубават трпезата, тогаш се наоѓате на вистинското место.

52519_kikirikikolaci-02-foto-shutterstock_630x0

Вкусни колачиња кои ќе ви го зајакнат имунитетот

Пристигна сезоната на настинки и вируси, па потребно ви е да внесете нешто во организмот што ќе ви го зајакне имунитетот.

99393_profimedia0185901318_630x0

Чоколадни колачиња кои се топат во уста

На вака ладно време на сите би ни годела една топла чаша млеко, чај или какао, придружена со ровки чоколадни колачиња кои се топат во уста.

naopaki

Превртени ананас колачиња

Ананасот е најосвежително овошје во кое можеме да уживаме во различни облици – од свежо до конзервирано, во облик на смуди или шејк, но и како состојка на вкусни колачиња.

kolacici

Путер колачиња со лимон – совршени за летните денови

Овие мали слатки задоволства се идеален избор за започнувањето на топлите летни денови, како додаток со првото утринско кафе или чаша лимонада.

78209_original

Рецепт за малите слатки макаронси

Крцкави однадвор и кремасти одвнатре, неодоливи за секој љубител на слатките рецепти. Денеска ви прикажуваме видео рецепт за познатите француски макаронси.

enhanced-9095-1394559536-9

Направете ги колачињата од „The Grand Budapest Hotel“

Доколку го гледавте „The Grand Budapest Hotel“ тогаш сигурно се сеќавате на колачињата кои освен што изгледаа прекрасно, беа вистинско решение од безизлезната ситуација.