skodelica-1000x500-1000x500

Сесилија Леви: сервис за чај од стари стрипови и книги

Иако поголемиот дел од светот ја надмина старата навика на чај во пет попладне, една уметница даде свој придонес за враќњето на старите вредности.

library-hotel-book-bed-tokyo-8-1000x500

Book and Bed Tokyo: хостел од соништата за љубителите на книгите

Страстни читатели, ова е хотелот за вас! Book and Bed Tokyo во основа е една симпатична книжарница со интересен дизајн, каде што може да ја минете ноќта. За оние кои сакаат читање Continue reading

9-¾-Bookstore-and-Café-by-Plasma-Nodo

Модерна кафе-читална во Колумбија им нуди удобност, забава и слатки на посетителите

„9¾ Bookstore and Café“ е името на оваа урбана читална и кафуле, која се наоѓа во Меделин, Колумбија. Дизајнирано од страна на „Plasma Nodo“, ова место, им нуди на своите Continue reading

PicMonkey2-1000x500

Идеални тетоважи за искрени љубители на книгите

Во потрага сте по идеална тетоважа, но уште не сте нашле нешто што би било идеално за вас, што би ве претставувало на соодветен начин…Доколку сакате книги и читање тоа Continue reading

anagrama-conarte-library-interiors-monterrey-mexico-designboom-01-818x512

Геометриска библиотека во срцето на Мексико

Необичната читална се наоѓа во Мексико, а нејзина невообичаеност е геометрискиот облик на просторот исполнет со полици за книги и скалести седишта.

creative-bookshelf-design-ideas-42__700

Креативни полици за книги кои ќе го разубават секој дом

И покрај популаризацијата на таканаречените e-книги, сепак, листањето на страниците на литературното дело во книжна форма е магично искуство кое многу луѓе не би го замениле за ниту една модерна Continue reading

24-Insanely-Beautiful-Wall-Bookshelves-For-Enthusiast-Readers

24 прекрасни ѕидни библиотеки за најстрастните читатели

Во оваа ера на технологијата во која пристапот до информаци е неверојатно брз, книгите стануваат реткост во рацете на младите.

Romanian-City-Gives-Free-Bus-Rides-To-People-Who-Read-Books- (1)

Бесплатен автобуски превоз за патниците кои читаат

Со цел да го поттикне читањето на книги во сопствениот град, Романецот Виктор Мирон дошол до една необична но генијална идеја која ја предложил и на нивниот градоначалник, Емил Бок.

smart-superhero-bookends-artori-design-israel-6

Суперхерои кои ги чуваат вашите книги

Креативниот тим на израелското дизајнерско студио „Artori Design“, создаде интересна колекција на „потпори“ за книги за сите љубители на суперхероите и пишаниот збор.

1180590334526126f078e9d151234558_v4-big

Ова се најубавите библиотеки во светот

Многу векови пред да бидат направени комјутерите, човештвото се потпирало на единствените чувари на знаењето – библиотеките.

pixel.mk-oruzhje-za-masovno-opismenuvanje-20690

Аргентинец и објави војна на неписменоста со помош на тенк со книги

Раул Лемесоф е жител на Аргентина кој на Светскиот ден на книгата (5 март) одлучил да направи неверојатно благородна и генијална услуга на неговите сограѓани.

book-inspired-jewelry-69

Совршен накит за љубителите на книгите

Не ретко се случува читателите да се поврзат со книгите на некое подлабоко ниво. Кога доаѓа до ваква ситуација, оваа поврзаност не завршува само со читањето на книгата.