street-photography-hong-kong-memoir-fan-ho-321

Хонг Конг во 1950 година

Овие неверојатни фотографии од Хонг Конг се дело на кинескиот фотограф Фан Хо. Тој ги минал 50-те и 60-те години ловејќи мрачни и морбидни места од улиците на оваа метропола.

PicMonkey Collage

22 места кои прават Кина да изгледа како да е од друга планета

Кина е една од најстарите држави во светот, богата со историја, култура и прекрасни природни богатства.

0197b242cc35d89e408a71ad8ce5d472

Стаклениот мост во Кина се распука под стапалата на посетителите на висина од 1080 метри

Стаклената патека која се наоѓа на 1080 метри височина и овозможува панорамска прошетка низ планината Хунтаи, во понеделникот се скрши под стапалата на посетителите.

Top-Ancient-Towns-Phoenix-Photo-by-Edwin-Leung-740x492

Топ 10 најубави и помалку познати историски градови

Се чини дека помалите и помалку познати градови и села понекогаш можат повеќе да ве исполнат отколку патување во некоја позната метропола.

amazing-huangshan-mountain-14

Хуангшуан и Мостот на бесмртните: Дестинација привлечна за најхрабрите

Хуангшан, или во превод „жолта планина“, е планински регион во источниот дел на Кина, и воедно еднo од најиконските места во земјата, па и пошироко.

Hong-Kong-View-China-City-900x1440

11 изненадувачки факти кои не ги знаевте за Кина

Иако живееме во дигитално време и ера на глобализација, каде информациите од целиот свет се шират со брзина на светлината, сепак, се уште постојат еден куп факти за кои не Continue reading

naslovna

Темната страна на Кина

Иако Кина се смета за една од најубавите земји во светот со прекрасни природни пејсажи, таа има и темна страна, каде многу градови се буквално проголтани од смог.

harbin-ice-festiva_2781691k

13 фотографии од прекрасните скулптури на фестивалот на снегот и мразот во Кина

Секоја година, во северниот град Харбин, Кина, се собираат толпи луѓе за да ги видат прекрасните снежни скулптури на меѓународниот фестивал на снегот и мразот.