san-marino-05

12 факти за Сан Марино кои веројатно не ги знаевте

Дека се наоѓа во Италија најверојатно знаете, но следните факти за една од најмалите држави во светот најверојатно не сте ги знаеле:

PicMonkey-Co998-1000x500

Тоскана – мал земски рај

Марчин Собас уште пред осум години се заљубил во Тоскана, но за разлика од повеќето луѓе кои го посетуваат овој дел од Италија поради винариите, тој ја пронашол својата љубов во Continue reading

h-index-01

Позитано: Италијанска дестинација од соништата

Приморското село Позитано, со својата убавина го одзема здивот и претставува идеално место за бегство од едноличното секојдневие.

MTMxNDcxOTM2MzQ4ODY2NTcw

Кралски дом покрај брегот Амалфи кој можете да го изнајмите

Постојат огромен број на лоши понуди на AirBnb, но постојат и онакви кои го одземаат здивот со својата уникатна убавина.

PicMonkey Collage

Синото море и егзотичните пејзажи во Амалфи, Италија

Една од најубавите летни дестинации во светот за љубителите на морето и долгите песочни плажи, е дефинитивно јужниот дел на Италија.

spello5

Прошетајте низ цветните улички на малото италијанско градче Спело

Спело е прекрасно мало градче кое се наоѓа во областа Умбрија, Италија. Позната и под називот Хиспелум, средовековната област восхитува со инзвонредната архитектура и малите симпатични улички преполни со цветен декор.

Stelvio-Pass6-980x735

Патот Стелвио – возбудливо возење низ италијанските Алпи

Вториот по големина пат на Алпите, ветува едно од најдобрите возачки искуства кои некогаш би можеле да ги доживеете.

urban-treehouse-green-architecture-25-verde-luciano-pia-turin-italy-3

Урбана зелена зграда за заштита од врева и загадување

Лучиано Пиа, архитект од Италија, има прекрасна визија за тоа како луѓето и природата треба да живеат сплотени.