PicMonkey Collage

Ова е момчето кое беше напуштено бидејќи мислеа дека е вештер

Хоуп е името на малото момче од Нигерија, кое на двегодишна возраст беше избркано од својот дом, бидејќи неговите родители сметале дека е вештер.

danger-of-eating-moldy-bread_4d789c3d-9a69-4ce5-a10c-c1a843a57eeb

Дали храната што фатила мувла смее да се јаде?

На секој од нас му се случило да подзаборави храна надвор од фрижидерот и истата да фати мувла. Дали таа храна е здрава или не? Сега, научниците имаат одговор, дали Continue reading

8-ways-to-get-a-good-sleep

Со добар сон против вишокот килограми

Внимавате на вашата исхрана, но никако да се ослободите од вишокот килограми? Според најновите истражувања, недостатокот на сон не ви помага во остварување на вашата цел.

29f27f8b6779fe2acc8ddadccea47ad0

Сируп од лук кој веднаш ќе ја смири кашлицата

Студенилото кое владее надвор од топлите домови и канцеларии е најголема причина зошто градите ви крчат и постојано кашлате.

svekja-31237

Миризливите свеќи и освежувачите можат да бидат опасни за здравјето

Новите студии покажаа дека миризливите свеќи и освежувачите на воздухот можат да претставуваат сериозен ризик за здравјето на луѓето.

Young-people-unable-to-complete-school-or-to-move-into-further-education-or-work-face-a-difficult-future.

Осаменоста влијае негативно врз целокупното здравје

Во самотијата нема ништо добро ниту позитивно, не трпи само психата туку и целиот организам тврдат американски научници.

The-Best-And-Quick-Weight-Loss-tips

10 производи кои го чистат црниот дроб и го забрзуваат метаболизмот

Масната и пржена храна, нездравите пијалоци, алкохолот и лековите се главни непријатели на црниот дроб кој во нашиот организам има улога на филтер и го чисти од штетните материи.

portable-breath-test

Анализа на здивот открива рак на јајници

Израелски научници развија електронски сензор кој на безболен и неинвазивен начин може да открие назнаки за постоење рак на јајниците со едноставно тестирање на здивот на пациентката.

music_other_113-1000x500

Музиката како лек – 10 проблеми кои може да се излечат со музика

Музика е нешто прекрасно. Таа во нас  буди желба да танцуваме, но исто така ни овозможува барем за кратко да избегаме oд реалниот свет. Но музиката не е само тоа.

kostanj-1000x500

10 својства на костените кои докажуваат дека не се сите вкусни нешта во животот нездрави

Кој не сака костени? Но, ако ги сакате само поради нивниот вкус, ќе ги засакате уште повеќе кога ќе сфатите дека вкусот не е единствениот квалитет на костените.

SONY DSC

Со јога против артритис

Истражување спроведено во САД на Универзитетот Џон Хопкинс, покажува дека јогата може да помогне во ублажување на болки предизвикани од артритис.

woman-with-hot-water-bottle

3 знаци кои покажуваат дека нешто не е во ред со вашата менструација

Тегобите кои ја придружуваат менструацијата со кои се бориме од месец во месец се  вообичаени за жените.