56ba15141a00002d00ab242e-1000x500

Наградени фотографии кои покажуваат како изгледа раѓањето на нов живот

Секоја година на меѓународниот натпревар за професионални фотографии на тема породување (кој би рекол дека и тоа постои) се пријавуваат голем број учесници и натпреварувачи, каде на уметнички начин се Continue reading

living-the-life-you-want-2

15 совети до поздрав и посреќен живот

Велат, „во здраво тело – здрав дух“, но животот не учи дека ова е кружен процес, без кој телото не би било здраво доколку немаме внатрешен мир.

future3GLGL-1000x500

Вака ќе изгледа светот за 100 години

Понекогаш СФ филмовите и книгите едноставно не се доволни – фантазијата е едно, но секогаш сакаме науката да ни каже и потврди како ќе живееме, да речеме, за 100 години.

life-before-dog-vs-life-afterGLGL-1000x500

Каков е животот пред и откако ќе земете куче?

Слично како што секој тазе родител ќе ви каже дека животот е сосема различен откако ќе добиете дете, и новите сопственици на кучиња може да ви го повторат истото.

the-joker-the-dark-knight-5831

17 мудри филмски реплики кои вреди да се применат во животот

Низ годините, беа направени безброј филмови. Сепак, малку од нив оставија трага и нешто по што вредеше да бидат запомнети.

MTMxMDc4MjIzNDA3ODY5OTIy

Instagram-от на Наташа Поли предизвикува завист и љубомора

Рускиот супермодел Наташа Поли живее живот „на висока нога“ кој дефинитивно многумина би сакале да го имаат. Таа има беспрекорен стил, сака се што е скапо, често патува и згора Continue reading

MTMxMDg2MzYyNjM5MDg0MTYz

Фотографии кои во целост го доловуваат духот на Мајами

Живописниот и електричен град Мајами, е една од дестинациите кои секој човек кој има можност треба да ги посети.

b983811e5a4e226f677d3efb54d95580

Фото на денот: Животот во Куба

[vc_row][vc_column][mk_image image_width=”800″ image_height=”600″ crop=”true” lightbox=”true” frame_style=”border_shadow” target=”_self” caption_location=”inside-image” align=”left” margin_bottom=”10″ src=”http://block.com.mk/wp-content/uploads/2015/05/b983811e5a4e226f677d3efb54d95580.jpg”][vc_column_text disable_pattern=”true” align=”left” margin_bottom=”0″][/vc_column][/vc_row]

picmonkey-collage27-1000x500-1000x500

Ретки фотографии кои покажуваат како се живеело некогаш

Ако слабо ве служи меморијата, шансите да се присетите како се живеело некогаш се многу мали, и тоа се разбира нема никаква врска со тоа колку сте носталгични или стари, Continue reading

28221A2800000578-3060686-A_never_before_seen_image_of_Coco_Chanel_hard_at_work_in_her_des-m-12_1430308933984

Ретки, досега невидени фотографии од Коко Шанел

Со цигара во устата и максимално фокусирана на кројот на црниот фустан во нејзиното студио во Париз, Коко Шанел била фотографирана од страна на фотографот Даглас Киркленд пред повеќе од Continue reading

village-life-indonesia-herman-damar-4

Идилични фотографии од животот во индонезиските села

Херман Дамар живее во Џакарта, Индонезија и сака да ги истражува идиличните села во неговата земја и да го долови секојдневниот селски живот со прекрасни фотографии.

Hong-Kong-View-China-City-900x1440

11 изненадувачки факти кои не ги знаевте за Кина

Иако живееме во дигитално време и ера на глобализација, каде информациите од целиот свет се шират со брзина на светлината, сепак, се уште постојат еден куп факти за кои не Continue reading

space-station-fulllbleed

Како живеат астронаутите на Меѓународната вселенска станица?

Дали некогаш сте се запрашале каков е животот таму горе, на Меѓународната вселенска станица (ISS), каде што владее бестежинска состојба.