516219878_1280x545

Поглед над Антарктикот со дрон

Дали сте подготвени да се наежите? Швеѓанецот Кал Лјунг оваа година помина 16 дена на Антарктикот, каде прекрасните пејзажи и дивината ги снимаше со DJI Phanton 2 камера дрон. Погледнете Continue reading

287184_1280x720

„Гугл“ од 2017 година ќе доставува производи со дронови

Интернет корпорацијата „Гугл“ во 2017 година планира да почне да користи беспилотни летала за достава на производи до своите клиенти, најави директорот на овој проект наречен „Проџект винг“, Дејвид Вос.

11406830_10153035081272746_3675349092543333489_n (1)

Видео кое плени: Лет над Јордан

Длабоко се извинуваме доколку очекувавте дека ќе наидете на некакво „филмче“ со истоимената старлета, меѓутоа, ова кратко видео носи сосема поинаква, фасцинантна убавина.

??????????????????????????????????????????????

Познатите знаменитости од перспективата на еден дрон

Фотографиите кои од високо ги прикажуваат знаменитостите во светот отсекогаш привлекувале внимание кај луѓето.

hang-son-doong-cave-vietnam1

Со дрон во длабочините на најголемата пештера во светот

Фотографот Рајан Дебудт на сервисот „Vimeo“ објави видео на кое е претставена најголемата пештера на светот Сон Доонг.