hijab-disney-princesses-makeup-queen-of-luna-40__700

Хиџаб принцеза: Девојка се трансформира во ликовите на Дизни

Сирената Ариел, Мулан, Покахонтас, Круела Де Вил, па дури и Џафар – оваа девојка од Малезија успешно може да се претвори во било кој карактер од цртаните на Дизни.

PicMonkey Collage

Доколку принцезите на Дизни носеа дизајнирани потпетици

Се чини дека магичниот свет на Дизни претставува неуморна инспирација за уметниците ширум светот. Ова беше случај и со Гриз и Норм Лемеј, кои воедно се вработени во студиото на Continue reading

gradovicm-1000x500

18 вистински локации кои се инспирација за цртаните филмови на Дизни

Дали сте знаеле дека многу од Дизниевите цртани филмови се создадени од вистински места и дека за местата за кои се верува дека постојат само во бајките всушност се вистински Continue reading

alice-wonderland-classical-animation-kathryn-beaumont-19

Како изгледала Алиса од земјата на чудата во реалноста

Малкумина знаат дека Кејтлин Бимонт, актерката која го позајми својот глас за улогите на Алиса во „Алиса во земјата на чудата“ и Венди во „Петар Пан“, всушност беше и модел Continue reading

PicMonkey-Collage-1000x500

Дизниевите принцези ја откриваат својата мрачна страна

И бидејќи долгометражните цртани филмови на Дизни не се наменети само за деца, возразните решија да додадат малку мрачен реализам на шарената сценографија на најубавите бајки.

101-dalmatians-engagement-photos-tony-collier-corinne-jones-22GLGL-1000x500

Веридба како од бајките

Љубителите на долгометражни цртани филмови уживаат во репризите на познатите Дизниеви цртани, а на некои од нив дури ни репризите не им се доволни.

460789-disney-mermaid-princess

Животот е поубав таму доле во океанот, земете ги за пример дизниeвите принцези

Верувам дека секое девојче кое барем еднаш го гледало цртанот „Малата Сирена“ сонувало за тоа колку би било убавo едноставно да отиде во водата и да се претвори во сирена.

disney-game-of-thrones-joffrey-500x281

Што се случува кога ќе се спојат „Игра на престоли“ и цртаните на Дизни?

Некој навистина се потрудил совршено да ги поврзе ликовите на „Игра на престоли“ со нивните анимирани колеги од Дизни.