800_498_fixedwidth

Најубавите градини: Замокот Ниџо во Кјото

Замокот Ниџо, древна резиденција на Токугава во стариот јапонски главен град Кјото тешко дека ќе ги остави рамнодушни луѓето кои се интересираат од јапонската култура и префинета уметност.

градина

Неверојатна градинарска бајка во Јапонија

Растението вистерија потекнува од Кина и Јапонија, но за оние кои барем еднаш виделе како изгледа градината „Kawachi Fuji“ приказната за ова растение има сосема друга смисла…

japanese-tea-garden-san-francisco-simon-tong

Прошетајте низ најстарата јапонска градина во САД

Лоцирана во познатиот Голден Гејт парк во Сан Франциско, Јапонската градина изградена во 1894 година, претставува најстарата јапонска градина во Соединетите Американски Држави.

Highgrove House, April 28th 2010

Тајната градина на малиот принц Џорџ

Иако неодамна се пожали дека не го гледа неговиот внук Џорџ колку што тој би сакал, сепак, тоа не го спречи принцот Чарлс да ги претвори неговите раскошни градини во Continue reading

garden-igloo-geodesic-dome-5

Игло во вашата градина

Игло за во градина е продукт на истоимената берлинска компанија „Garden Igloo“, и претставува повеќенаменска геодетска купола која одлично изгледа како додаток во големите и пространи дворишта. Станува збор за идеално Continue reading

spilled-flowers-garden-ideas-1__880

15 истурени саксии кои ќе ви ја разубават градината

Многумина веќе ги сметаат цвеќињата како освежувачка експлозија од бои во нивниот двор или градина, па зошто да не го зајакнете впечатокот со тоа што ќе направите буквално да изгледаат Continue reading

Beautiful-gardens-in-Japan-9

Најубавата градина во Јапонија

Музејот за уметност „Адачи“, кој се наоѓа во јужниот дел на предградието Тотори, беше пронајдено во 1980 година од страна на Адачи Зенков, кој за овој проект комбинирал две различни Continue reading

Rio-de-Janeiro-Garden5-980x651

Фото-прошетка низ ботаничката градина во Бразил

Прекасната ботаничка градина во Рио де Женеиро, Бразил, била изградена во 1808 година од страна на кралот Џон VI од Португалија.

kirstenbosch-tree-canopy-walkway-cape-town-south-africa-1

Долга прошетка над дрвјата во Африка

Овој мост, самиот по себе, е дефинитивно доволна причина за да добиете желба да ја посетите Јужна Африка.

241

23 економични идеи за да ја разубавите градината

Слободниот простор во домот и градината е секогаш идеално место за да ја изразите вашата креативност.