Are-You-Ready-To-See-The-Most-Creative-Building-In-Germany-

Happy Rizzi – најшарената зграда во Германија

Доколку некогаш патот ве однесе до Брауншвајг во Германија, никако не ја испуштајте шансата да ја погледнете една од најпозитивните згради во светот.

Top-Bavaria-Castles51-980x613

10 добри причини за да ја посетите Баварија

Постојат бесконечно многу причини за да се посети Германија, а во редовите подолу ви откриваме 10 работи заради кои Баварија е областа која треба да се најде што поскоро на Continue reading

c90c6a8a015ee267b0948a98cf95d2cb (1)

Фото на денот: Германско бајковито гратче

Оваа прекрасна фотографија е снимена во Саарбург, мал град во Рајнската област во Германија. Нејзин автор е Јоханес Нолмејер. Continue reading

MTI5Mjk0NDY5MjY1OTM0MzQ2

Спектакуларни метро станици во Германија

Фотографот Ник Френк сними неверојатни фотографии од футуристичките и неверојатно уметнички метро станици ширум Минхен.

weihnachtsmarkt_hamburg-1920x1200

10 градови во Германија кои вреди да се посетат

Доколку имате желба да патувате во блиска иднина, но се уште се немате одлучено каде, Германија нуди широк избор на градови кои вреди да се посетат.

super-hydrophobic-wall-coating-public-urination-st-pauli-hamburg-1

„Не мочајте, ќе ви вратиме!“

Жителите на Ст. Паули, најфрекфентниот дел на германскиот град Хамбург, секојдневно мака мачат со големиот број на пијани туристи и луѓе кои излегле да се забавуваат.