picmonkey-collage34-1000x500

15 најпознати фотографии од вселената

Вселената е бесконечна конечност. Луѓето со активно истражување се обидуваат да ја разберат повеќе од половина век. Оваа година се навршуваат педесет години од првите чекори на САД во вселената, а Continue reading

e9b83f052f79d4e65d2fdceae3a0fcf0_970x

Фото на денот: Ѕвезди во очите

Ана Фишер – првата мајка која отпатува во вселената. Легендарната фотографија се најде на насловната страница на магазинот „Life“, во 1985 година. Continue reading

Nasa-Space-Selfie

Вселенски селфи фотографии какви што секој би посакал да направи

За време на првата од трите планирани посети на Меѓународната вселенка станица за овој месец, тимот на Експедицијата 41 реши максимално да ги искористи предвидените 6 часа и 13 минути Continue reading

live-long-and-prosper-from-iss-space-nasa

Фото на денот: Поздрав за Нимој од вселената

Астронаутот Тери Виртс од „Интернационалната вселенска станица“, ја објави оваа симболична фотографија на неговиот профил на Твитер, која претставува последен поздрав за починатиот актер Леонард Нимој, познат по улогата на Спок во „Star Trek“. Фотографијата беше објавена еден ден после објавата за неговата смрт. Continue reading

andromeda

Објавена најголемата фотографија од вселената

Неодамна НАСА ја објави најголемата и најјасната фотографија некогаш направена. Фотографијата е од галаксијата Андромеда и покрива растојание од 48,000 светлосни години.