Nashville_Vending_Machine_3.0

Како би изгледал првиот автомат за продажба на автомобили?

Дали можете да замислите како во иднината купувате автомобили како што сега правите со чоколада или освежувачки пијалоци – со помош на автомат?

darth-vader-z4-carwow-1-1000x500

Познати автомобили замислени како ликови од „Војна на ѕвездите“

Седмиот дел од сагата „Војна на ѕвездите“ наскоро ќе се појави во кино-салите, па додека го чекаме 17 декември на веб-страницата „Carwow“ познатите брендови на автомобили добија нов изглед, моделирани според Continue reading

Googleinfotamentcvr.jpg

Автомобилските гиганти му порачаа на Google: „Забави го темпото“

Развојот на денешните автомобили е речиси невозможен без употреба на врвен софтвер и модерна технологија, кои се’ повеќе имаат тенденција од автомобилите да направат „паметни телефони на тркала“. 

electric-car-charge-road-highways-england-1

Британија ќе го тестира полнењето на електрични возила од подлогата на патот

Концептот за полнење на електрични возила од подлогата е развиен од страна на универзитетот Стенфорд, а во моментов се користи за напојување на автобуси во Кореја.

Classic-Cuban-scene.-Image-by-Jaume-Escofet-CC-BY-2.0

Зошто никој не ги сака кубанските „олдтајмери“?

Општо е познато дека добар дел од кубанската „флота“ се состои од американски автомобили од 40-тите и 50-тите години на минатиот век.

kaver

Најзначајните микро-автомобили низ историјата

Микро автомобилите на пазарот се речиси еден век, а најголема популарност имале по завршувањето на Втората светска војна. Во тоа време, повеќето вакви модели го користеле концептот со три тркала. Continue reading

11098429_290779471046319_700579774_n-1000x500

Автомобили на Инстаграм: 5 најдобри профили

Инстаграм не е само место за хипстери, старлети, храна, бебиња и животни – во последно време во експанзија се и профилите посветени на љубителите на автомобилите.