Sarah-Marquis-3

Од Сибир до Австралија: Пеш поминала два континента

Што може една жена да ја натера да пешачи илјада денови? Сара Маркиз помина повеќе од два континента, шест земји и за тоа време смени осум пара чизми.

6807732-3x2-700x467

Неочекувана дупка на брег во Австралија „проголта“ камп

Стотина метри широка дупка неочекувано се отвори во популарен камп на австралискиот брег, голтајќи неколку автомобили и камп-куќичка, пренесуваат локалните медиуми во неделата.

grainsilos2

Гломазни силоси претворени во уметнички дела

Алекс Бреуер, познат и под псевдонимот „Hense“, успеа да препознае уметнички потенцијал во здодевните и гломазни силоси во Западна Австралија.

MTI5MDAxMDEyNDA0MDM4Mjc1

Маргот Роби буди восхит во најновиот број на „Elle“

Изминатата година беше дефинитивно успешна за Маргот Роби. По нејзиното појавување во филмот „Волкот од Волстрит“, таа успеа да го насочи сето внимание кон себе.

longform-original-26683-1411614791-10

23 фотографии кои прикажуваат зошто треба да ја посетите Австралија

Има многу места во светот кои вреди да се посетат и може да имате апсурдно долг список на дестинации, но Австралија мора да се најде меѓу првите. Овие 23 фотографии Continue reading

2013-11-28_236543_places-web

Фото на денот: Електрична бура над езерото Менинде

Драматичните бои на водата и небото и опустошената земја околу езерото Менинде во Нов Јужен Велс, Австралија изгледаат како совршено место за електрична бура. Гранките на дрвјата наликуваат на искривените молњи и оддаваат впечаток дека и порано минувале низ вакви бури.  Continue reading