Превкусна гибаница која секој може да ја подготви

4218_VLD_8249-giba_630x0

Доколку мислите дека за овој рецепт е неопходно долго кулинарско искуство, тогаш грешите. Едноставно, следете ги нашите совети, и ништо не може да тргне наопаку. Погледнете го наједноставниот начин за да подготвите гибаница.

Состојки:

– 5 јајца
– 500 гр сирење
– 500 гр тенка кора
– 150 мл кисела вода
– 1/2 кесичка прашок за пециво
– 3 лажици павлака
– 1 лажичка сол

Подготовка:

Изматете ги јајцата со кисела вода, прашок за пециво, сол, сирење и кајмак. Подмачкајте го плехот па поставете му две тенки кори. Потоа, по две, три кори гужвајте, валкајте ги во смесата со јајца, и редете ги на плехот додека не ги потрошите сите состојки. На крајот, гибаницата прекриете ја со преостанатите кори и ставете да се пече во загрена рерна на 200 степени околу половина час.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *