Порше претстави нов модел – Кајман GT4

muski-magazin-voznja-automobili-porsche-cayman-gt4 (99)

Уште едно спортско купе на германскиот производител, но овој пат уште побрзо и поагресивно. Кајман GT4 има спортски карактер и спуштена аеродинамична линија.

Новиот модел доаѓа со централен-двоен издувен систем и кочници за високи перформанси. Што се однесува до ентериерот, новиот модел се разликува од стариот. Главните рзлики се во Alcantara спортските седишта и новиот спортски волан.

Кајман GT4 има 3,8 литарски мотор со 385KS, односно 283kw. Забрзувањето од 0 до 100 километри на час го постигнува за 4,4 секунди, а максималната брзина на новиот Кајман е 296 километри на час. За оние кои сакаат повеќе од овој модел, постои можност да се нарача дополнителна опрема како што се: керамички кочници, пластични седишта зајакнати со карбонски влакна и специјален Sport Chrono Package.

Автомобилот е веќе достапен во Европа и основната цена на овој модел изнесува 86 000 евра.

muski-magazin-voznja-automobili-porsche-cayman-gt4 (00)

muski-magazin-voznja-automobili-porsche-cayman-gt4 (1) (1)

muski-magazin-voznja-automobili-porsche-cayman-gt4 (10)

muski-magazin-voznja-automobili-porsche-cayman-gt4 (11)

muski-magazin-voznja-automobili-porsche-cayman-gt4 (2)

muski-magazin-voznja-automobili-porsche-cayman-gt4 (3)

muski-magazin-voznja-automobili-porsche-cayman-gt4 (5)

muski-magazin-voznja-automobili-porsche-cayman-gt4 (6)

muski-magazin-voznja-automobili-porsche-cayman-gt4 (7)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *