Почина Леонард Нимој, ѕвездата од „Star Trek“

Spock-Leonard-Nimoy

Актерот Леонард Нимој, познат по улогата на Спок во култните „Star Trek“ (Ѕвездени патеки), почина денеска во својот дом во Бел Ер на 83-годишна возраст.

Пред неколку дена странските медиуми ја пренесоа веста дека ѕвездата била хоспитализирана поради проблеми со белите дробови.

Нимој беше дел од тимот на „Ѕвездени патеки во периодот од 1966 до 1969 година, по што се стекна со милиони фанови ширум светот. Освен по своите актерски вештини, тој беше и успешен поет и фотограф.

live-long-and-prosper-tee-shirt-cbs114b

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *