Неодоливи палачинки со боровинки

палачин

Потребни состојки:

  • 2 лажички путер
  • 2 шолји боровинки
  • 2 јајца
  • 1/2 шолја млеко
  • 2 лажици шеќер
  • 2 лажички екстракт од ванила
  • 1/2 шолја брашно
  • цимет

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 250 степени. Подмачкајте една тава со путер и ставете ја во рерна на неколку минути. Откако ќе се растопи путерот, извадете ја тавата од рерна и ставете боровници врз путерот. Во голем сад изматете јајца, млеко, шеќер и екстракт од ванила, а потоа додадете брашно и цимет. Ставете од смесата врз боровниците. Печете додека не порумени. Уживајте!

flf

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *