Кремасти чоко-банана колачиња

174-2z4mamyhpb8dmd928evcow

Доколку имате желба да пробате некој нов, едноставен и вкусен десерт, се наоѓате на вистинското место:

Потребни состојки:

– Една голема и зрела банана
– 60g крупно сечкани ореви
– 30g какао
– 100g путер
– 3 лажички мед
– 2 лажички екстракт од ванила или бадем
– 1/2 лажичка цимет
– 1/4 лажичка сол

Подготовка:

  1. Блендирајте ги сите состојки заедно се додека не добиете густа и еднолична смеса. Потоа ставете ја во тепсија обложена со хартија за печење.
  2. Одозгора покријте ја тепсијата со алуминиумска фолија и оставете ја во замрзнувач половина час.
  3. По половина час извадете ја смесата и исечкајте ја на мали коцкички или вадете облици со калапи за колачи.

Уживајте!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *