Енергетски корпи за убав почеток на денот

IMG_8725-blog-energetske-kopice

Доколку сте во моментов на диета со здрава исхрана, а чувствувате силна потреба за десерт, тогаш се наоѓате на вистинската страница. Ви го претставуваме овој слатко-киселкаст рецепт, кој освен што маѓепсува со својот прекрасен вкус, ќе биде вистинско освежување и за вашиот организам.

Состојки:

За корпите: 

– 70 гр овесни снегулки
– 40 гр јачменови снегулки
– 30 гр сирови бадеми
– 30 гр печени ф’стаци
– 30 гр семки од сончоглед
– 30 гр сусам
– 50 гр исчистени урми
– 30 гр брусница
– 70 гр темно чоколадо
– 130 мл сок од портокал
– 1 лажица масло од кокос

За филот:

– 400 гр павлака или павлака
– 30 гр шеќер
– 2 кесички ванилин шеќер
– половина кесичка кора од лимон, или малку рендан кора од портокал
– малку малини, боровинки и парчиња од портокал, или друго овошје по желба

Постапка:

1. Павлаката се меша со обичен и ванилин шеќер, се додава и ренданата кора од портокал и се остава во фрижидер да отстои се до филувањето.

2. Овесните и јачмени снегулки се мелат во блендер на ситно.

3. Бадемите и ф’стаците исецкајте ги на ситно или изблендирајте ги, додека не добијат големина на семки од сончоглед.

4. Сончогледот и сусамот, за среќа, не треба да се раситнуваат. :)

5. Урмите и брусницата исецкајте ги ситно. Тие се „лепливите“ состојки, кои во голема мера ќе бидат задолжени за соединувањето на смесата.

6. Чоколадото исечкајте го со големина на зрно грашок.

7. Во сад за мешање ставете ги сите подготвени суви состојки, додадете го сокот од портокал и кокосовото масло, и со помош на рацете добро измешајте. Треба да добиете влажна и леплива смеса што, кога добро ќе се исуши останува релативно компактна.

8. Во силиконски калапи за мафини ставајте по 1/12 од смесата со лажица или со вашите раце. Истапкајте убаво на дното, и издигнете дел од мешавината на рабовите, за да добиете облик на корпи. Печете во рерна на 180°C околу 15 минути.

9. Кога малку ќе се подоладат внимателно извадете ги од калапот. Откако ќе се изладат целосно, пополнете ги корпите со павлаката и додадете свежо овошје по желба. Се чуваат во фрижидер и се служат разладени.

Уживајте!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *