Домашен чоколаден крем

DSC_03763

Израдувајте ги своите деца и најмилите со домашен чоколаен крем. Лесно се прави и е навистина вкусен. 

Состојки:

– 150 мл вода
– 300 гр шеќер
– 2 кесички ванилин шеќер
– 200 гр путер
– 200 гр млеко во прав
– 100 гр млечно чоколадо
– 100 гр бело чоколадо

Подготовка:

1. Во сад на оган ставете вода, шеќер и ванилин шеќер. Мешајте додека шеќерот не се растопи.
2.  Додадете ја белата чоколада и мешајте додека не се стопи. Штом зоврие тргнете го садот од оган и оставете да се олади.
3. Во смесата додадете путер и млеко во прав.  Добро измешајте и поделете ја на два дела.
4. На пареа растопете ја чоколадата, па додајте ја во еден дел, а другиот дел оставете го бел.
5. Во тегла со лажица додавајте темна, па бела смеса или во исто време ставете ја од двете страни.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *