tumblr_n1eafar49k1t0g20jo1_1280

Како актерите глумат дрогирање

Хероин, марихуана, крек, кокаин и многу други дроги се чести „реквизити“ во филмовите, а „Лице со лузна“, „Лош поручник“, „Гомора“, „Волкот од Волстрит“ и „Трејнспотинг“ само се некои од нив.

dead-friends

Доколку „Пријатели“ беше хорор серија

Многумина ќе се согласат дека култната серија „Пријатели“ е едно од најдуховитите филмски остварувања кои некогаш биле направени.

PicMonkey Collage

Како карактерите од „Принцот од Бел Ер“ би изгледале во денешницата?

Уметникот Леланд Фостер е очиглегно огромен фан на култната серија „Принцот од Бел Ер“.

2uig41u

Фантастична компилација од семплови во песните на Кание Вест

Во ова генијално видео кое ви го прикажуваме подолу, издвоени се сите песни чии мелодии Кание Вест одлучи да ги вметне во неговиот албум „My Beautiful Dark Twisted Fantasy“.

the-klementinum-national-library-czech-republic-6-1000x500

Најубавата библиотека на светот

Прекрасната библиотека во барок стил чиј ентериер можете да го погледнете во нашата галерија се наоѓа во Прага и се вика Клементинум.

Rolling-Stones

Кит Ричардс најави нов албум на „Ролинг стоунс“

По турнејата низ Јужна Америка следната година, членовите на групата „Ролинг стоунс“ дефинитивно имаат план да влезат во студио и да снимат нов албум, најави гитаристот на бендот Кит Ричардс.

burning-man-festival-adults-babies-love-aleksandr-milov-ukraine-3

Моќна скулптура која го прикажува заробеното дете во нас

Оваа година беа прикажани илјадници прекрасни скулптури на фестивалот „Burning Man“ во Невада, но, една особено ги освои срцата на луѓето, а беше едноставно насловена „Љубов“.

fa92f48cb4c6b1988fd01124b4ed1cab

10 идеи за како да го дочекате студенилото подготвени

Полека но сигурно ја чувствуваме промената на температурите, која во изминатите неколку денови драстично се намали, и ни донесе и ветер, дожд и студенило.

wes-anderson-postcards-mark-dingo-francisco-designboom-08GLGL-1000x500

Разгледници од замислените светови на Вес Андерсон

Дестинациите и пределите во филмовите на Вес Андерсон изгледаат истовремено реално и магично

p0306tf7

Дали најновата изложба на скулптури на Бенкси го опфаќа и Скопје?

Вчера во Англија беше отворена необична изложба на скулптури, која беше тајно израдена од светски познатиот уличен уметник Бенкси.

Romanian-City-Gives-Free-Bus-Rides-To-People-Who-Read-Books- (1)

Бесплатен автобуски превоз за патниците кои читаат

Со цел да го поттикне читањето на книги во сопствениот град, Романецот Виктор Мирон дошол до една необична но генијална идеја која ја предложил и на нивниот градоначалник, Емил Бок.

????????????

Откриени нови џуџести галаксии на Млечниот пат

Астрофизичарите откриле осум најверојатни џуџести галаксии, кои се сателити на нашиот Млечен пат, според статијата објавена на порталот Fermilab.

Jinxy-Jenkins-and-Lucky-Lou-piensa-es-gratis

Најдобриот краток анимиран филм за 2015 година

Мајкл Бидингер и Мишел Квон, апсолвенти на колеџот за уметност и дизајн „Ringling“, го креираа филмот „Jinxy Jenkins and Lucky Lou“.