20150523_wom987_1

Референдум за истополови бракови во Ирска. На кое место за геј права е Македонија?

Во Ирска денеска се одржува истрориски референдум за истополови бракови, кој е поддржан од сите водечки политички партии.

ff_966

Слободата на говор и „независните“ медиуми во Македонија

Не е воопшто чудно што македонскиот народ после немилите настани од изминатите два дена се уште е обиколен со прашалници. Илјадници телевизии, портали и весници, а ниту еден – медиум.

PicMonkey Collage

Птица му го смачка носот на авион на „Turkish Airlines“

Неверојатни фотографии се појавија на социјалните мрежи, откако во вторникот патничкиот авион на „Turkish Airlines“ беше принуден да слета по силниот удар со птица.

1484366_628332557302965_8628725559707868061_n

Вчерашниот протест преку фотографии

Откако беа спречени од бројните полициски кордони мирно да протестираат пред Владата, групата демонстранти се упати кон Собранието, а попатно им се придружија уште неколку групи кои беа спречени од Continue reading

02988_s_8ab3497ny5381-1000x500

Катманду некогаш – фотографии од градот кој повеќе го нема

Како што сигурно знаете Непал беше погоден од силен земјотрес чија последица е смрт на повеќе од 6000 луѓе, а трагедијата не само што однесе многу човечки животи, туку и Continue reading

unnamed

Распеан мај во Рамстор: Серија бесплатни концерти

Трговскиот центар Рамстор денес ја најави најновата кампања која го носи името “Рамстор Мол свири“ која ќе опфати серија на бесплатни концерти.

unnamed

Македонија во чекор со светкиот тренд: Неформалното образование во подем

Растот на тренинг центрите, академиите и останатите организации за неформално образование е тренд кој се наметна поради динамичниот развој на одредени индустрии, чии промени формалното образование во светски рамки несоодветно Continue reading

airbus_kaver

Ќе се намалува просторот во авионите за седиштата од втора класа

Во последниве неколку години седиштата во авионите стануваат се’ помали и помали, поради што експертите во САД се загрижени дека истите стануваат опасност по здравјето и безбедноста на патниците.

plakat-vertikalen-sff-2015-preview

Вечерва се отвора Скопскиот филмски фестивал со филмот „Медена ноќ“

Во киното Милениум, вечерва, петок, 17 април, со почеток во 20 часот, Скопскиот филмски фестивал свечено ќе биде отворен со светската ремиера на македонскиот филм „Медена ноќ“.

plakat-vertikalen-sff-2015-preview

За сите филмофили: Утре стартува Скопски филмски фестивал

Од утре, (17 април) започнува годинашното издание на Скопскиот филмски фестивал, настан кој со нетрпение го очекуваа љубителите на седмата уметност.

BassekouKouyateNgoniBa

Звукот на три континенти на ОФФ-Фест 2015

Се ближи Офф-Фест, фестивалот кој секоја година во Скопје носи бран од бои, шаренило и звуци.

s

Перо Антиќ приведен во Њујорк, кошаркар на Индијана прободен

Македонскиот кошаркар, Перо Антиќ кој игра за Атланта Хокс бил приведен во средата во клубот „1 OAK“ во квартот Челзи во Њујорк по тепачка во која биле прободени кошаркарот на Continue reading

Veligden fb cover

Хуманитарен креативен Велигден во Рамстор за децата од домот 11 октомври

По повод Велигден, утре (09.04) во Рамстор ќе се одржи голема хуманитарна креативна работилница за боење на уникатни велигденски јајца.