MLA - Copy

Направи промени: „Младински локален активизам“

Со чинење на позитивни промени во заедницата, освен што работиме на тоа да го подобриме нашето секојдневие, го подобруваме и личниот и професионален развој кој расте заедно со делата кои Continue reading

pratusha-suside-1

Пратуша Банерџе пронајдена мртва: „Малечката невеста“ си го одзела животот

Боливудската актерка Пратуша Банерџе вчера беше пронајдена мртва во нејзиниот дом, на 24 годишна возраст.

PicMonkey Collage

Ова е момчето кое беше напуштено бидејќи мислеа дека е вештер

Хоуп е името на малото момче од Нигерија, кое на двегодишна возраст беше избркано од својот дом, бидејќи неговите родители сметале дека е вештер.

12516462_10204220984525006_368911101_n

„ПОЕЗИЈА ВО ГЛУВАТА СОБА број 5“

Студент ФМ 92,9, радиото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ по петти пат го распишува конкурсот за избор на најдобар млад поет дебитант – „Поезија во глувата соба“.

BOB-6

Дечињата од Бреинобреин уште еднаш го покажаа својот талент

Над 600 талентирани деца од девет македонски градови се натпреваруваа во 38 категории на четвртиот „Национален Абакус натпревар“ кој се одржа во салата „Јане Сандански“ во Скопје, во организација на академијата Continue reading

ramstore-mall

Рамстор Мол во потрага по совршената жена

Припадничките на понежниот пол од денеска, 1 март, имаат можност да се вклучат во големата кампања на Рамстор Мол „Совршена жена“ која ќе биде активна во текот на целиот месец Continue reading

31AA915E00000578-3468716-image-a-47_1456712577848

Ова се годинашните победници на Оскарите

Филмот „Под лупа“ (Spotlight), кој ја раскажува приазната за тоа како група новинари помогнаа во разоткривањето на педофилијата во рамки на Католичката црква, е најдобар филм според оценките на Американската Continue reading

enhanced-8657-1423589107-12

По 40 години се менува системот за гласањето на „Евровизија“

Организаторите на натпреварот за „Песна на Евровизија“ или популарно Евросонг, соопштија дека се менува начинот на соопштување на резултатите од гласањето, а се со цел да се воведе поголема неизвесност Continue reading

Elijah Wood + Heloise & The Savoir Faire-Amoeba Music, Los Angeles, CA July 10, 201313

Елајџа Вуд доаѓа во Скопје како диџеј

Американскиот актер Елајџа Вуд познат по улогата на Фродо Багинс од трилогијата „Господар на прстените“ на оскаровецот Питер Џексон, на 4 јуни ќе дојде во Скопје, но не во улога на Continue reading

article-2527963-1A42161500000578-114_634x411

Разочарување за фановите на „Friends“

Откако мината седмица беа објавени информации дека екипата на серијата „Friends“ повторно ќе се обедини, актерот Метју Пери потврди дека следниот месец тој нема да учествува во проектот.

20160113__Living_Abroad_Forbes (1)

Кои се земјите со најмногу иселеници?

Според статистиките кои вчера ги објави познатиот магазин „Forbes“, Ирска има најголем процент на жители кои се родени и живеат надвор од својата земја.