san-marino-05

12 факти за Сан Марино кои веројатно не ги знаевте

Дека се наоѓа во Италија најверојатно знаете, но следните факти за една од најмалите држави во светот најверојатно не сте ги знаеле:

324205-R3L8T8D-800-1

Овој човек не оди никаде без своето куче

Кога и да оди некаде на одмор, Кели Лунд го зема неговото куче со себе. Хаската која се вика Локи, има прошетано на многу поегзотични локации од повеќето луѓе.

Тронот на планината Витни, САД

Тоалети со фантастичен поглед

Некои луѓе едноставно немаат потреба да ги читаат состојките во шампонот, или да играат „Candy Crush“ додека седат на тоалетот.

Cyprus_Varosha_in_heyday_Wmedia_rsz

Вароша – кипарскиот „град на духови“

На почетокот на 70-те години на минатиот век, кипарскиот град Вароша претставувала примамлива туристичка дестинација, посетувана од ѕвездите како Бриџит Бардо, Пол Њуман и Елизабет Тејлор.

thumb

Монсанто – необично село издлабено во карпи

Во падините на прекрасната планина Монсанто во Португалија, се наоѓа истоименото камено селце, кое плени со неговата необичност и автентичност.

12555879_1113218318688698_1293002091_n

Магијата на Швајцарија: Планини, реки и вкусна чоколада

Мартина Бисаз секој викенд патува низ Швајцарија и со фото апаратот ги бележи сите убавини на оваа земја. Своите фотографии таа ги објавува на Инстаграм.

15319080915_9de04d76ba_b

Прекрасен документарен филм за Шар-Планина

Восхитувајќи се на далечните природни места ширум светот, често забораваме на работите кои ги имаме блиску до нас, а кои пленат со својата неверојатна убавина.

516219878_1280x545

Поглед над Антарктикот со дрон

Дали сте подготвени да се наежите? Швеѓанецот Кал Лјунг оваа година помина 16 дена на Антарктикот, каде прекрасните пејзажи и дивината ги снимаше со DJI Phanton 2 камера дрон. Погледнете Continue reading

street-photography-hong-kong-memoir-fan-ho-321

Хонг Конг во 1950 година

Овие неверојатни фотографии од Хонг Конг се дело на кинескиот фотограф Фан Хо. Тој ги минал 50-те и 60-те години ловејќи мрачни и морбидни места од улиците на оваа метропола.

Semuc_Champey,_Guatemala

Тиркизно богатство скриено во џунглата

Светските патници знаат дека дел од најубавите места во светот се тешко пристапни, но сите се согласуваат дека секој напор вреди за глетката која остава без здив. Таков е и Continue reading

Screenshot_7

Македонија низ призмата на полски туристи

Матеуш Кановник е 20-годишен студент по кинематографија од Варшава, Полска. Заедно со неговите пријатели, тој изминатата година ја посетил Македонија.

PicMonkey-Co998-1000x500

Тоскана – мал земски рај

Марчин Собас уште пред осум години се заљубил во Тоскана, но за разлика од повеќето луѓе кои го посетуваат овој дел од Италија поради винариите, тој ја пронашол својата љубов во Continue reading