cookie-decorating-art-mezesmanna-10

Унгарска слаткарка ги претвора колачињата во уметност

Доколку во скоро време планирате да ја посетите Унгарија, тогаш задолжително имајте на ум да ја посетите и Мезесмана, продавницата за декоративни слатки во која ќе ги пронајдете најневеројатните колачиња Continue reading

hijab-disney-princesses-makeup-queen-of-luna-40__700

Хиџаб принцеза: Девојка се трансформира во ликовите на Дизни

Сирената Ариел, Мулан, Покахонтас, Круела Де Вил, па дури и Џафар – оваа девојка од Малезија успешно може да се претвори во било кој карактер од цртаните на Дизни.

Are-You-Ready-To-See-The-Most-Creative-Building-In-Germany-

Happy Rizzi – најшарената зграда во Германија

Доколку некогаш патот ве однесе до Брауншвајг во Германија, никако не ја испуштајте шансата да ја погледнете една од најпозитивните згради во светот.

PicMonk-1000x500

Двегодишно патување забележано на цртежи

Некои од своите патувања носи спомени, некои сувенир или разгледници, а некои луѓе, како Миси Данавеј носат многу тетратки и блокови исполнети со цртежи од сè што виделе и доживеале.

PicMonkey Collage

Mаж создава илустрации од секој ден поминат со саканата

Куртис Виклунд, сакајќи засекогаш да ги памети моментите поминати со својата сакана сопруга, секој ден создава илустрации со кои ги документира добрите и лошите ситуации од нивниот заедничкиот живот.

street-photography-hong-kong-memoir-fan-ho-321

Хонг Конг во 1950 година

Овие неверојатни фотографии од Хонг Конг се дело на кинескиот фотограф Фан Хо. Тој ги минал 50-те и 60-те години ловејќи мрачни и морбидни места од улиците на оваа метропола.

Espresso-1000x500

Различни видови кафиња како мачки

Руската илустраторка Елена Ефремова не пие кафе за да се расони, туку за да добие инспирација за нови цртежи од различните видови на овој незаменлив пијалок.

street-art-seth-globepainter-julien-malland-44__880

Уметник претвора здодевни згради во туристички атракции

Францускиот уметник Жулиен Маланд, познат и под псевдонимот Сет Глоубпеинтр, креира колоритни уметнички дела ширум светот.

PicMonkey Collage

Доколку принцезите на Дизни носеа дизајнирани потпетици

Се чини дека магичниот свет на Дизни претставува неуморна инспирација за уметниците ширум светот. Ова беше случај и со Гриз и Норм Лемеј, кои воедно се вработени во студиото на Continue reading

PicMonkey Collage

Последната фотосесија на Дејвид Боуви

Дека Дејвид Боуви се погрижи да го заврши својот живот на најспектакуларен можен начин, сведочи и неговата последна фотосесија, снимена по повод промоцијата на неговиот најнов албум „Blackstar“.