ussd-codes

Корисни кодови на паметните телефони

Ова се кодовите кои можете без било каква дополнителна програма да ги користите на вашиот паметен телефон. На поголемиот дел уреди работат сите кодови.

untitled-17-1000x500

Инстант – апликација која ви кажува колку часа дневно го користите вашиот паметен телефон

Повеќето од нас, секој ден широко ги користат паметните телефони, но малкумина можат точно да кажат колку часа дневно минуваат со телефоните в рака.

facebook360step-540x320

Фејсбук со новитет за своите корисници

Социјалната мрежа „Фејсбук“ постојано работи на нови опции и можности за корисниците, а последна новина е репродукцијата на видео снимки од 360 степени.

shutterstock_204592312

Нова опција на Facebook која на повеќето ќе ви се допадне

Во денешно време речиси и да нема некој кој нема сопствен профил нa Facebook. Во најмала рака, дури и исклучоците кои се спротиставуваат на овој тренд, знаат на кој принцип Continue reading

Googleinfotamentcvr.jpg

Автомобилските гиганти му порачаа на Google: „Забави го темпото“

Развојот на денешните автомобили е речиси невозможен без употреба на врвен софтвер и модерна технологија, кои се’ повеќе имаат тенденција од автомобилите да направат „паметни телефони на тркала“. 

Blackberry_Curve_9320

Пристигнува новиот Блекбери со поинаква тастатура

Компанијата „Блекбери“ претстави нов смартфон што работи на Гугл Андроид оперативен систем и Кверту тастатура, како дел од планот за враќање на глобалните пазари.

electric-car-charge-road-highways-england-1

Британија ќе го тестира полнењето на електрични возила од подлогата на патот

Концептот за полнење на електрични возила од подлогата е развиен од страна на универзитетот Стенфорд, а во моментов се користи за напојување на автобуси во Кореја.

o-WALKCAR-facebook

WalkCar – за оние кои ги мрзи да пешачат

Премногу сте мрзеливи за да пешачите, а автобусите ви се инат како вистинска тортура? Со скејтборд би изгледале навистина кул, но не сте баш сигурни во вашите способности да се Continue reading

Classic-Cuban-scene.-Image-by-Jaume-Escofet-CC-BY-2.0

Зошто никој не ги сака кубанските „олдтајмери“?

Општо е познато дека добар дел од кубанската „флота“ се состои од американски автомобили од 40-тите и 50-тите години на минатиот век.

maxresdefault

Како да го претворите вашиот смартфон во 3Д холограм проектор

Овој „направи сам“ проект кој ви го прикажуваме денеска, ќе го претвори вашиот смартфон во 3Д холограм проектор.

PicMonkey Collage

20 Нинтендо игри што ви гo разубавија детството

Сите оние кои беа родени кон крајот на 80-те и почетокот на 90-те години, се најдоа во „шпицот“ на започнувањето на една нова дигитална ера, во која видео игрите станаа Continue reading

maxresdefault

Трикови за подобрување на квалитетот на фотографиите со мобилниот телефон

Ако немате пари за скапа фото-опрема, а сакате убави фотографии мора да ги испробате овие ефтини решенија.

unseensidetheaters8-900x710

Од другата страна штиците што живот значат

Германскиот фотограф Клаус Фрам во неговата серија фотографии насловена „Bühnenwerk“ направена помеѓу 2010 и 2012 година, одлучи да одбере уникатна перспектива на празните театри ширум светот.