miitomo_banner_2

„Нинтендо“ апликација што ги урива сите рекорди (видео)

„Миитомо“, првата апликација на „Нинтендо“ наменета за паметните телефони, стана неверојатно голем хит за само неколку дена, а во Јапонија моментно се наоѓа на самиот врв на топ листата на најдобрите Continue reading

vTime-Wilderness-River

Апликацијата vTime овозможува дружење на виртуелни локации

Апликацијата наречена vTime овозможува на своите корисници да креираат виртуелни ликови и да се „дружат‟ на виртуелни локации.

future3GLGL-1000x500

Вака ќе изгледа светот за 100 години

Понекогаш СФ филмовите и книгите едноставно не се доволни – фантазијата е едно, но секогаш сакаме науката да ни каже и потврди како ќе живееме, да речеме, за 100 години.

Facebook_3474124c

Фејсбук трикови кои ќе ви ја зачуваат приватноста

Со помош на неколку едноставни потези, секој корисник ќе може своето искуство на Фејсбук да го направи целосно безбедно и безгрижно.

zvcmarif0hi3wmk5lyfp

Neopixel: шал кој ја мери температурата на воздухот

Шал Неопиксел нема функција не е моден додаток кој служи да не стопли во зимските денови, тој исто така ја мери температурата на воздухот. Тој содржи масивен дигитален термометар со Continue reading

Nashville_Vending_Machine_3.0

Како би изгледал првиот автомат за продажба на автомобили?

Дали можете да замислите како во иднината купувате автомобили како што сега правите со чоколада или освежувачки пијалоци – со помош на автомат?

ms-1000x500

Emotion Recognition: Мајкрософт ги препознава вашите емоции

Откако Мајкрософт ја погоди нашата возраст, сега смета дека е способен да ги препознаат човечките емоции преку дигитални слики. Алатката се вика „Emotion Recognition“ и се што им е потребно од вас Continue reading

download (3)

Кои се условите за вработување во НАСА?

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека бара астронаути, а Бизнис Инсајдер одлучи да истражи кои се условите кои мора да ги задоволи потенцијален кандидат.

287184_1280x720

„Гугл“ од 2017 година ќе доставува производи со дронови

Интернет корпорацијата „Гугл“ во 2017 година планира да почне да користи беспилотни летала за достава на производи до своите клиенти, најави директорот на овој проект наречен „Проџект винг“, Дејвид Вос.

In-the-Eyes-of-the-Animal_20

Посебна направа со која можете да ја видите стварноста со очи на животно

„Во очите на животните“ е најнов изум на лондонско дизајн студио Маршмелоу, што овозможува на луѓе да минат низ фасцинанта шумска авантура набљудувајќи на околината онака како што ја доживуваат Continue reading

beddi-12-970x647-c-1000x500-1000x500

Beddi: паметен будилник за паметно будење

Дали сте веќе уморни од класичните будилници? Сакате ли да имате предмет кој ќе ви помогне првиот утрински стрес во вид на будење да не биде премногу хаотичен. Класичните будилници Continue reading