testenini

Едноставни и вкусни тестенини со лимон

Деликатно јадење кое претставува совршен спој на арома на лимон и путер. Едноставните тестенини – оние кои содржат само неколку состојки, секогаш се и највкусни. 

pilesko

Вкусно потпечено пилешко за само половина час

Ви здодеаја сложените ручеци кои ви одземаат по најмалку 2 часа во кујната? Ова потпечено пилешко веројатно ќе биде супер замена за која сите ќе мислат дека сте потрошиле часови подготвувајќи Continue reading

PicMonkey Collage

Омилени 10 рецепти од македонската кујна

Македонската кујна е своевиден балкански феномен, кој претставува необична мешавина од словенската, ориенталната и медитеранската кујна.

4641_29-Amazing-Benefits-Of-Peanuts-For-Skin-Hair-And-Health

Кикириките го намалуваат ризикот од дебелеење

Конзумирањето кикирики кај децата е поврзано со намалување на ризикот за дебелеење, објавија американски научници од Универзитетот Хјустон.

sokoladines-bulvytes-528e7a468c3c5

Без печење: чоколадни бомбици со бисквити

Ако ви се јаде нешто благо или сакате да приготвите вкусен рецепт за пријателите, ви предлагаме да ги пробате овие чоколадни бомбици со бисквити за кои не треба да ја Continue reading

appetizers.stuffedpepperswithfeta.jpg (18).1280 (1)

Пиперки со сирење

Доколку очекувате гости за кои сакате да приредите нешто здраво и вкусно, кое во исто време ќе ја украси трпезата, тогаш ви го претставуваме овој супер едноставен и лесен апетисан.

danger-of-eating-moldy-bread_4d789c3d-9a69-4ce5-a10c-c1a843a57eeb

Дали храната што фатила мувла смее да се јаде?

На секој од нас му се случило да подзаборави храна надвор од фрижидерот и истата да фати мувла. Дали таа храна е здрава или не? Сега, научниците имаат одговор, дали Continue reading

Simple-Chicken-Alfredo

Макарони со лук и пилешко месо

Пастата е брзо и вкусно решение за секој дел од денот. Но, овој сос кој ви го прикажуваме денеска е нешто што треба да го пробате во најскоро време.

48690_21_630x0

Брза проја готова за час

Доколку сте во брзање, а сепак сакате да им подготвите нешто вкусно на вашите најдраги наутро, тогаш пробајте ја оваа брза и лесна проја која ќе е готова за час.