download (1)

10 причини поради кои сме фанови на Лила Филиповска

Неодамна влезе во 43-та година од нејзиниот живот, поуспешна, поубава и помудра од кога и да било до сега.

PicMonkey Collage

Осум години без Тоше

На денешен ден (16 ноември), пред осум години, Македонија и Балканот ја изгубија најнадежната и успешна музичка ѕвезда, Тоше Проески, кој трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Continue reading

Screenshot_5

Од денеска и Македонија на Google Street View

Почнувајќи од денеска можете виртуелно да го истражувате центарот на Скопје, да шетате низ Битола или да му се восхитувате на Охрид – градот на бисерите со лансирањето на новата Continue reading

-Upload--Vesti-skopjeid.com-bob-marley_13_2013424132418

Места на кои некогаш се собираа младите во Скопје

Секое време си носи свои обележја и свој дух. Секоја нова генерација има свои навики, а оние кои ви ги прикажуваме денес се однесуваат на катчињата за дружење на младите Continue reading

PicMonkey Collage

10 села во Македонија кои го одземаат здивот (Втор дел)

Македонија ги поседува сите услови за успешен селски туризам. Ви ветивме продолжение на статијата „10-те најубави села во Македонија“, а сега и го исполнуваме.

struga

10 причини за да ја посетите Струга

Велат, „како Струга нема друга“, и навистина е така. Доколку летово пропуштивте барем еднаш да го посетите овој прекрасен македонски бисер, тогаш, сè уште не е предоцна да ја поправите Continue reading

pena-tetovo

„Поплава“ – низ призмата на еден тетовец

„Некаде после полноќ, ме разбуди остро ѕвонење на вратата. Татко ми веќе беше спремен, облечен во униформата на територијалната одбрана и замина во ноќта…

PicMonkey Collage

20 Нинтендо игри што ви гo разубавија детството

Сите оние кои беа родени кон крајот на 80-те и почетокот на 90-те години, се најдоа во „шпицот“ на започнувањето на една нова дигитална ера, во која видео игрите станаа Continue reading

iridocyclitis-15

20 работи без кои не можеа момчињата кои растеа во 90-те

„Power Rangers“, „Wayne’s World“, „Принцот од Бел-Ер“, Бивис и Батхед и мнооогу други. Се чувствувате носталгично? Разбираме.

PicMonkey Collage

15 работи што сите Македонци ги имаат во нивниот дом

Без разлика на тоа каде ќе прошетате, што сè ќе видите, научите, искусите и доживеете, Македонецот во вас нема никогаш да ги искорени навиките кои ги научил во својата татковина.

PicMonkey Collage

5 забелешки за уште подобар Д Фестивал наредната година

Овој екстремно топол викенд беше проследен со еднакво жешки настани, од кои Д Фестивал во Дојран беше нашиот фаворит.

beach_library (1)

Бесплатна библиотека на плажа во Дојран

Вљубениците во пишаниот збор од 15-ти јули ќе можат бесплатно да читаат додека се на градската плажа во Дојран и на располагање ќе им бидат голем број книжевни наслови.

u3tZTKl

10 причини за да го посетите Дојран

Дојран е е историски град во југоисточниот дел на Република Македонија на брегот на Дојранското Езеро, којшто бил разурнат во Првата светска војна кога броел дури 18 000 жители.