Брз и вкусен рецепт: Полнети багети

PicMonkey Collage

Време е појадокот да го искачите на повисоко ниво. Овој рецепт за полнети багети, се одличен избор кој ќе ве држи сити и задоволни до самиот ручек.

Состојки: 2c9ec7bdf985e4144bfa0b2cacb1838b

– 6 багети (или поголеми кифли)
– 5 јајца
– 1/3 шолја павлака за готвење
– 140 гр сланина
– 90 гр кашкавал
– 3 лукчиња, ситно исечкани
– 2 чешниња кромид, изгмечени
– Сол и бибер

Подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 200 степени. Издлабете ги багетите на средината, се до корката на лебот.
  2. Јајцата и павлаката изматете ги заедно.
  3. Сланината испечете ја (без масло), да биде крцкава.
  4. Кашкавалот изрендајте го и додадете го во смесата од јајца и павлака. Потоа на ред доаѓа и лукот.
  5. Откако добро ќе ја измешате смесата, рамномерно сипете ја во издлабениот леб, па ставете го на тепсија. Печете половина час, додека не добие златеста боја.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *