Без печење: Касато торта

boemska_t

Потребни состојки:

– 1 маргарин кристал
– 150 гр. шеќер во прав
– 2 чоколади за готвење
– 3 жолчки
– 500 гр. бисквити
– 200 мл. млеко
– 200 гр. сецкани ореви
– 200 гр. сецкани желе бомбони
– 100 гр. суво грозје прелиено со 1 лажичка рум
– 100 гр. кокос
– 100 гр. сецкани крем банани

Подготовка:

Ставете го маргаринот да се растопи и додајте го шеќерот во прав и една чоколада. Кога ќе се излади ставете ги трите жолчки и промешајте. Бисквитите скршете ги на ситни парченца и попрскајте ги со ладното млеко. Додајте половина од оревите, крем бананите, кокос, желе бомбони, суво грозје и мешајте заедно со половина од смесата со растопениот маргарин и чоколада. Потоа додајте ја уште половината од намирниците и смесата. Ставете на кутија за торта и формирајте облик по желба. Оставете ја да се олади 1 час и потоа на пареа стопете 1 чоколада па посипете ја тортата и вратете ја повторно во фрижидер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *